Virksomheders piratkopiering rejses i Folketinget

På baggrund af en artikel på ComON's netavis og artikler i den trykte udgave af ComON rejser Socialdemokraternes it-ordfører Magnus Heunicke nu sagen om piratkopieret software i danske virksomheder overfor Videnskabsministeren.

Socialdemokraternes it-ordfører Magnus Heunicke vil nu have videnskabsminister Helge Sander ind i sagen omkring piratkopieret software i de danske virksomheder. En undersøgelse fra softwareproducenternes brancheorganisation, Business Software Alliance, BSA, viser, at 27 procent af softwaren i virksomhederne herhjemme er piratkopieret, og det tal får Heunicke til at gå videre med sagen.

»På hvilke områder agter ministeren konkret at gribe ind for at sikre, at software ikke anvendes ulovligt i danske virksomheder, og at den negative udvikling bremses,« lyder paragraf 20-spørgsmålet fra Magnus Heunicke, som lander på ministerens bord på baggrund af en artikel på ComON's internetavis og artikler i denne uges udgave af den trykte ComON-avis, som udkommer i dag torsdag.

Af artiklerne fremgår det blandt andet, at BSA's formand i Danmark Trude Berg ønsker at få piratkopiering af software sidestillet med tyveri.

»Jeg kunne godt tænke mig, at man sidestillede det med tyveri. Hvis man stjæler for eksempel juveler, så ryger man jo i fængsel,« siger hun.

Også Venstre vil kigge nærmere på tallene.

»Piratkopiering finder sted i et stadigt stigende omfang, og det er rimelig alvorligt. Denne rapport er ny for mig, men det er afgjort noget vi skal kigge på og så tage stilling på den baggrund,« siger Venstres it-ordfører Michael Aastrup Jensen.

Dansk Folkepartis Jørgen Dohrmann er derimod mere afvisende.

»Som jeg ser det, er softwareproducenterne nødt til at spørge sig selv, hvordan de kan være med til at stoppe det her. Det med bare at tage den nemme løsning og sige, at alt er forbudt holder ikke. Det skal jo også håndhæves, hvem der bruger softwaren. Skal vi så alle sammen til at frygte, at politiet kommer og tjekker computeren,« spørger han.

Trude Berg er enig i, at softwareproducenterne også har et ansvar. Hun forklarer, at man stadig skal bruge koder for at installerede visse programmer, men hun tilføjer, at der altid er folk, der synes det er sjovt at knække koderne.

Advokat Anders Wernblad fra advokatfirmaet Plesner mener ikke, at det er en god idé at sidestille piratkopiering og tyveri, da det traditionsmæssigt er sådan, at folk har et andet forhold til det, ligesom ved kopiering af musik. Han påpeger desuden, at det stadigt er muligt at sagsøge via ophavsretsloven.

»Tyveri forbinder folk med, at man tager noget fra en anden. Her tager man det egentlig ikke, for vedkommende har det stadigvæk, man kopierer det bare,« siger han.

Det er advokat Martin von Haller Grønbæk fra advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted enig i, men han understreger, at det ikke er det samme som at sige, at alle har lov at kopiere, da softwareproducenterne sidder med eneretten til at kopiere deres programmer.

De 27 procent piratkopieret software placerer Danmark på en sjetteplads på listen over de lande i undersøgelsen med mindst piratkopieret software.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S