Microsofts søgemaskine får eneret på Facebook

En eksklusiv søge-aftale med Facebook betyder, at Microsofts Live Search-søgemaskine vil blive en fast del af de services, som det populære sociale netværk tilbyder til sine brugere. Foreløbig gælder aftalen kun i USA.

Microsoft har forsøgt sig med flere forskellige strategier, der skal udvide virksomhedens andel i det lukrative marked for internet-søgninger. Først ville man opkøbe Yahoo, dernæst lancerede man Live Search Cashback, og nu er turen så kommet til en satsning på Facebook.

I går aftes kunne Microsoft nemlig fortælle, at softwaregiganten har indgået en aftale med det populære sociale netværk, der betyder, at Facebooks brugere snart vil kunne bruge Microsofts søgemaskine, Live Search, uden at forlade selve Facebook-sitet.

Samarbejdet giver altså Microsoft eneret til at tilbyde internetsøgninger - og dertilhørende annoncer - til Facebooks 29 millioner amerikanske brugere. Aftalen, der ifølge Microsofts vicepræsident Satya Nadella træder i kraft til efteråret, gælder nemlig kun i USA.

Den nye aftale er en udvidelse af det eksisterende samarbejde mellem de to firmaer, som begyndte i 2006. Allerede på nuværende tidspunkt sælger og håndterer Microsoft nemlig bannerreklamer på Facebook - også uden for USAs grænser. I oktober blev virksomhederne bragt endnu tættere sammen, da Microsoft investerede 240 millioner dollars (1,14 milliarder kroner) i Facebook. Softwaregiganten ejer nu fem procent af aktierne i det sociale netværk.

Microsofts aftale med Facebook er en hurtig og nem måde at udvide antallet af Live Search-brugere på, vurderer Greg Sterling fra konsulent- og analyse-huset Sterling Market Intelligence.

»Et af problemer med Microsofts søgemaskine er, at den simpelthen ikke er blevet eksponeret nok for brugerne. Familiaritet og dovenskab får folk til at blive ved med at bruge det, de nu engang bruger på internettet,« siger han til New York Times.

Aftalen er ikke den første af sin slags. MySpace bruger søgninger og søge-annoncering fra Google, mens det sociale netværk Bebo har en lignende aftale med Yahoo.

Det udvidede samarbejde med Facebook er den anden vigtige aftale, Microsoft har fået i hus inden for de seneste par måneder. I juni indgik softwaregiganten således en aftale med verdens største pc-producent, Hewlett-Packard, der betyder, at alle nye HP-pc'er i USA og Canada fra januar 2009 vil blive udstyret med en speciel Live Search-værktøjslinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse