TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Nyt internet-domæne .eco

Internettet får måske snart et miljø-domæne, .eco, som støttes af den amerikanske miljøforkæmper Al Gore.

I den kommende tid bliver antallet af internet-domæner sandsynligvis mangedoblet - og et af de nye domæner kan blive .eco, som er foreslået af det nyetablerede Dot Eco LLC. Som navnet antyder skal domænet reserveres til websteder som omhandler miljøet og det kunne måske også bruges til det kommende klimatopdomæne i København, som i øjeblikket ligger på den lidt intetsigende adresse en.cop15.dk.

Den tidl. amerikanske vicepræsident og præsidentkandidat Al Gore, der er kendt som miljøforkæmper og internet-pioner, udtaler i en pressemeddelelse sin støtte til Dot Eco.

»Det er en virkelig spændende mulighed for miljøbevægelsen og nettet som helhed,« udtaler Al Gore.

Det nyetablerede firma har indgået et partnerskab med Gore og hans filantropiske organisation, Alliance for Climate Protection.

Dot Eco fortæller i en pressemeddelelse, at domænet er rettet mod »individer som vil udtrykke deres støtte til miljøsagen, virksomheder som vil markedsføre deres miljø-initiativer og miljøorganisationer som ønsker en adresse til deres websteder som afspejler deres kerneområde«.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere