CSC rodet ind i digital eksamenskoks

Efterhånden tyder det på, at datacentret CSC også er fedtet ind i det digitale kaos, som i de seneste par dage har ramt tusindvis af skoleelever.

Onsdag måtte 10.000 skolelever opgive at gennemføre en it-baseret afgangsprøve.

Men selv om rådgivervirksomheden Cowi har det overordnede ansvar, så tyder meget ifølge EPN på, at it-leverandøren CSC er mere involveret i it-problemerne, da virksomheden står bag hele it-siden af afgangsprøverne.

CSC driver nemlig den digitale port, it-forsiden, til eksamensopgaverne, som eleverne skal igennem, for at kunne gennemføre afgangsprøven.

Men i stedet blev it-systemet overbelastet med det resultat, at tusindvis af eksaminander blev kastet af systemet.

Overfor EPN er kommunikationschef hos CSC, Line Ørskov, heller ikke meget for at udtale sig om it-bommerten. I stedet giver hun aben videre til Cowi:

»Lige nu og her er det Cowi, som taler med pressen. Jeg har ikke så meget mere at sige. Jeg håber, du forstår, at det er Cowi, der som hovedentreprenør taler med pressen.«

Hele torsdag eftermiddag arbejdede både Cowi og CSC på en redegørelse, som skal afleveres til Skolestyrelsen.

I øvrigt lykkedes det begge virksomheder at identificere it-problemet onsdag middag, således at afgangsprøven klokken 12 kunne afvikles uden problemer.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S