Telia lancerer IP-telefoni til danske virksomheder

I samarbejde med netværksvirksomheden Axcess vil Telia nu ind og erobre markedsandele fra TDC ved lanceringen af IP-telefoni til de danske virksomheder.

Det svensk-finske teleselskab Telia viser nu tænder overfor TDC ved at lancere en IP-løsning til de danske virksomheder. Det sker i samarbejde med netværksvirksomheden Axcess.

»Vi gør det, fordi der er behov for det. Vi har en analyse, der siger, at 30 procent af de danske virksomheder overvejer at foretage skiftet til IP-telefoni, og det er selvfølgelig en forretningsmulighed, vi vil forfølge,« siger administrerende direktør i Telia Networks, Peter Bredgaard til ComON.

Han vil ikke afvise, at der er tale om en oprustning på erhvervsmarkedet.

»Det er klart, at det er i operatørernes interesse at kunne levere de løsninger, der bliver efterspurgt af kunderne. Og der er jo stor efterspørgsel på IP-telefoni for tiden, og derfor præsenterer vi det her samarbejde,« siger han.

Telia er i øjeblikket nummer to efter TDC, men det generer ikke Peter Bredgaard.

»Størrelsesmæssigt er vi nummer to, og vi vil konkurrere med TDC ved at være en fræk nummer to. Og jeg er sikker på, der er en række virksomheder, der finder det interessant at være kunde hos en fræk nummer to,« siger han.

Han forklarer, at samarbejdet giver en god platform, da Axcess har gode erfaringer med IP-telefoni. Og blandt andet derfor, mener han, at de danske virksomheder skal vælge netop deres løsning.

»Vi dækker hele landet, og Axcess er dygtige både til det interne LAN i virksomheden og til IP-teknologierne, og det betyder, at vi kan levere et landsdækkende sikkert net.«

Samarbejdet, der bærer navnet Telia Axcess, bygger på Telias landsdækkende backbonenet, Telia DataNet, der består af omkring 8.000 kilometer fiber, som kunderne forbindes til direkte. Telia kan allerede nu levere deres IP-telefoni til virksomhederne.

Telias lancering kommer dagen efter, at Sonofon meddelte, at man lancerer eget fibernet i Danmark i samarbejde GlobalConnect.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere