Ny MSN værktøjslinje giver tabs i Internet Explorer

Den nye version af Microsofts »MSN Toolbar« giver nu også Internet Explorer-brugere mulighed for at få glæde af tabbed browsing, som det kendes fra blandt andet Firefox og Opera.

Microsoft har annonceret, at tabbed browsing, hvor flere forskellige internetsider kan være åbnet i ét browservinde ved hjælp af faneblade, vil være en del af den kommende Internet Explorer 7, hvis udgivelsesdato endnu ikke er oplyst. Men nu tyder det på, at udviklerne i Redmond ikke har turdet vente længere med at tilføje funktionen, der har gjort blandt andet Firefox- og Opera-browserne populære.

Således kan brugere af Microsofts Internet Explorer-browser få fornøjelsen af det såkaldte »tabbed browsing« allerede nu ved at installere den nye version af Microsofts MSN Toolbar.

ComON har foretaget en kort test af den nye funktion, dog uden at falde ned af stolen af overvældelse. For eksempel blinker Internet Explorer-vinduet hver gang man skifter tab, og det er ikke muligt at oprette en ny tab ved at klikke på et link med den midterste museknap eller scrollhjulet på musen. Dog tilbyder MSN Toolbar, at man kan holde ALT-tasten nede, mens man trykker, hvorefter linket vil blive åbnet i en ny tab, men denne genvej fungerer ikke, hvis linket er sat til at åbne i et nyt vindue i HTML-koden og Internet Explorer-vinduet bliver inaktivt hver gang, man benytter denne genvej.

Akkurat som i Mozillas Firefox-browser er det muligt at oprette en ny tab ved at trykke CTRL+T, men den nye tab er mistænkelig langt tid om at komme frem. Microsoft har slet ikke formået at videreudvikle tabbed browsing-konceptet, som Netscape har i version 8 af deres browser, hvor man blandt andet kan indstille, om den nye tab skal åbne lige til højre for den aktive tab eller helt ude til højre, efter de tabs, man i forvejen har åben.

Microsofts nye tiltag er et klart forsøg på at vinde nogle brugere tilbage fra den stadig voksende skare, der har skiftet til en alternativ browser. Som det ser ud nu, kræver det dog nok en bedre understøttelse og integrering af tabbed browsing i Internet Explorer 7, der kommer i en beta-version i løbet af sommeren, for at det skal være realistisk.

Den nye MSN værktøjslinje kræver Windows XP, Windows Server 2003 eller Windows 2000 og Internet Explorer 5.01 som minimum. Værktøjslinjen fås indtil videre kun på engelsk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere