Ny MSN værktøjslinje giver tabs i Internet Explorer

Den nye version af Microsofts »MSN Toolbar« giver nu også Internet Explorer-brugere mulighed for at få glæde af tabbed browsing, som det kendes fra blandt andet Firefox og Opera.

Microsoft har annonceret, at tabbed browsing, hvor flere forskellige internetsider kan være åbnet i ét browservinde ved hjælp af faneblade, vil være en del af den kommende Internet Explorer 7, hvis udgivelsesdato endnu ikke er oplyst. Men nu tyder det på, at udviklerne i Redmond ikke har turdet vente længere med at tilføje funktionen, der har gjort blandt andet Firefox- og Opera-browserne populære.

Således kan brugere af Microsofts Internet Explorer-browser få fornøjelsen af det såkaldte »tabbed browsing« allerede nu ved at installere den nye version af Microsofts MSN Toolbar.

ComON har foretaget en kort test af den nye funktion, dog uden at falde ned af stolen af overvældelse. For eksempel blinker Internet Explorer-vinduet hver gang man skifter tab, og det er ikke muligt at oprette en ny tab ved at klikke på et link med den midterste museknap eller scrollhjulet på musen. Dog tilbyder MSN Toolbar, at man kan holde ALT-tasten nede, mens man trykker, hvorefter linket vil blive åbnet i en ny tab, men denne genvej fungerer ikke, hvis linket er sat til at åbne i et nyt vindue i HTML-koden og Internet Explorer-vinduet bliver inaktivt hver gang, man benytter denne genvej.

Akkurat som i Mozillas Firefox-browser er det muligt at oprette en ny tab ved at trykke CTRL+T, men den nye tab er mistænkelig langt tid om at komme frem. Microsoft har slet ikke formået at videreudvikle tabbed browsing-konceptet, som Netscape har i version 8 af deres browser, hvor man blandt andet kan indstille, om den nye tab skal åbne lige til højre for den aktive tab eller helt ude til højre, efter de tabs, man i forvejen har åben.

Microsofts nye tiltag er et klart forsøg på at vinde nogle brugere tilbage fra den stadig voksende skare, der har skiftet til en alternativ browser. Som det ser ud nu, kræver det dog nok en bedre understøttelse og integrering af tabbed browsing i Internet Explorer 7, der kommer i en beta-version i løbet af sommeren, for at det skal være realistisk.

Den nye MSN værktøjslinje kræver Windows XP, Windows Server 2003 eller Windows 2000 og Internet Explorer 5.01 som minimum. Værktøjslinjen fås indtil videre kun på engelsk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job