Kineserne overtager nettet

Kinesisk vil overhale engelsk som det mest benyttede sprog på internettet inden 2007, efterhånden som flere og flere kommer online, forudser WIPO (World Intellectual Property Organization).

I dag er der en lille overvægt af engelsktalende internetbrugere, men allerede til næste år vil der være flest internetbrugere, der ikke har engelsk som deres første sprog.


Den engelsktalende del af verden har været først til at tage nettet til sig, men overvægten af engelsksprogede sites er ved at forsvinde. Der kommer flere og flere domænenavne fra ikke engelsksprogede lande og de store virksomheder arbejder hårdt med at inkludere sprogversioner, der ikke er baseret på det latinske alfabet på deres sites.


WIPO er af den opfattelse, at når det bliver muligt for folk at kommunikere på deres primære sprog vil de også gøre det, og det vil betyde, at dominansen af de engelsksprogede sites vil forsvinde.


(Kilde: The Register)

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S