TDC Hosting sluger konkurrent

Det århusianske hostingcenter DIR indlemmes i TDC Hosting.

Et af Danmarks ældste hostingscentre, århusianske DIR, skal nu skifte hænder. For et ukendt millionbeløb har ejeren, Kasper Kragelund, solgt sin virksomhed til konkurrenten TDC Hosting.

Udover Kasper Kragelund står it-grossisten Dansk Computercenter til at profitere af salget. Selskabet havde en ejerandel på 19 procent og ejer, Johannes Bach sad for bordenden som bestyrelsesformand i DIR.

Parret gjorde det så godt, at DIR gennem de sidste fem år har kunnet præstere stadige og støt stigende overskud. Senest fik DIR et overskud på 8,2 millioner kroner før skat.

Også TDC Hosting er inde i en vækstbølge. Omsætningen er vokset gennem de sidste fem år og blev i 2009 på 285 millioner kroner, mens overskuddet før skat landede på 26 millioner kroner.

De to virksomheder har hovedsæde 500 meter fra hinanden i udkanten af Aarhus. For DIRs kunder bliver det business as usual, lover direktør i TDC Hosting, Jesper Bak Olesen.

”DIR-kunderne kører videre med deres eksisterende kontraktforhold. De bliver liggende på de samme maskiner, som bliver stående i den samme bygning,” fortæller han til ComON.

TDC Hosting ønskede med købet af DIR at udvidde sine tilbud på markedet, og her passede DIR godt ind:

”Vi har især profileret os med kundespecifikke hostingløsninger til midtersegmentet og opad, mens DIR har været gode til standardløsninger til små og mellemstore virksomheder, så vi supplerer hinanden rigtig godt, siger Jesper Bak Olesen.

Parterne ønsker ikke at oplyse, hvor meget handlen er værd i kroner og ører.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere