Twitter kan lægge hjemmesider ned

Mange Twitter-følgere kan fungere som ufrivilligt DDOS-angreb.

Den britiske skuespiller Stephen Fry er blandt de mests fulgte kendisser på Twitter. Næsten 1,4 millioner følger med, når han ytrer sig om stort og småt på det åbne netværk.

Og nu har han opdaget, at de mange fans kan have en uheldig bivirkning. Især for de hjemmesider, som Fry vælger at linke til på Twitter.

Hvis han peger på et interessant link, så kan han skabe 3000 hits i sekundet. Det kan få flere små hjemmesider til at gå i knæ.

Da meningen med at linke til hjemmesider selvfølgelig ikke har været at skade ejerne, er Fry begyndt at advare de hjemmesider, som kan forvente massivt uventet besøg.

Mange takker for advarslen, mens andre påstår, at de nok skal modstå presset - hvorefter de alligevel går ned som følge af Stephen Frys 1.371.134 fans.

"Twitter er stadig et nyt fænomen, og den kraft, som gemmer sig i tjenesten, har vi kun set en brøkdel af. Twitter har ikke kun gennemslagskraft som annoncemedie, men også som kampagner-værktøj. Og måske også kraft til at ændre politik. Ikke nødvendigvis til det bedre - men heller ikke nødvendigvis til det værre, uanset hvad så er der magt i Twitter," siger Stephen Fry.

Det meste af interviewet kan ses hos bladet .Net Magazine her.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job