Nu er der adgang for alle til Adgangforalle

Den digitale oplæsningstjeneste Adgangforalle lever nu endelig op til sit navn og kan bruges både med Windows, Linux og Mac OS.

Den danske oplæsningstjeneste Adgangforalle har trods sit navn hidtil været lukket land for alle Mac- og Linux-brugere. Men nu, fem år efter tjenesten blev åbnet, er der endelig kommet en platformsuafhængig version, der lever op til navnet Adgangforalle. Den nye version understøtter både Linux, Apple og Windows-computere.

Tjenesten fungerer ved, at brugeren henter en såkaldt fjernbetjening på nettet, der bruges til at markere, den tekst man vil have læst op. Teksten bliver sendt til en server, der så sender en lydfil tilbage til brugerens computer.

Den gamle version af fjernbetjeningen krævede Windows og en nyere udgave af Internet Explorer. Og den virkede heller ikke, hvis der var installeret en tredjeparts-medieafspiller som Winamp på computeren.

Oplæsningsprogrammet er blevet forbedret på to andre områder. Dels er talesyntesen udskiftet til en mere naturlig, menneskelig stemme. Dels går det nu hurtigere, fra man markerer en tekst og trykker på afspil, til oplæsningen begynder.

Adgangforalle blev oprindelig etableret med støtte fra Nordjyllands Amt og i 2006 blev tjenesten overtaget af IT- og Telestyrelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere