Programmør tjener 200.000 kroner på Bushs internetdomæne

Bushs stab havde glemt at købe det internetdomæne, der skulle sikre Bushs eftermæle. Nu kan en heldig programmør score 200.000 kroner på glemslen.

Det kan stadig lade sig gøre at tjene penge på domænespekulation.

For to år siden købte webprogrammøren George Huger et domæne for fem dollar. Nu har han solgt det igen for cirka 200.000 kroner.

Men der er heller ikke tale om et helt almindeligt domæne.

GeorgeWBushLibrary.com var planlagt til at huse minder og andre ting om den nu forhenværende præsident. Det er normalt at der etableres et bibliotek for at ære afgåede præsidenter, så det burde derfor heller ikke komme bag på
Bush Library Foundation, at der ville blive brug for domænet.

Domænet var egentlig også registreret korrekt, før George Huger købte det, men nogle glemte at forlænge registreringen for to år siden. Domænet er nu oppe at køre hos den "rigtige" ejer.

Hvis man skulle have fået smag for en hurtig fortjeneste, så må vi desværre oplyse, at BarackObamaLibrary.com allerede er registreret.

Personer med sans for investeringer på lidt længere plan har også sikret sig Hillaryclintonlibrary.com og Sarahpalinlibrary.com.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S