Nyt mobilselskab for studerende

Tech Guld: Portal med mobiltelefoni og andre tjenester skal ramme Danmarks unge.

Mobilmarkedet er grødet og uigennemsigtigt, mener stifterne bag det nye teleselskab Mobilstar.

Selskabet lancerer  en mere overskuelig prismodel end hvad der ellers er normen. Forretningskonceptet indebærer desuden, at det nye mobilselskab skal tilbyde en række andre tjenester rettet mod studerende, og dermed etablere sig som netportal og mobilleverandør i samme hug og for samme målgruppe. Derfor er Mobilstar kommet med i ComON Tech Guld konkurrencen, der skal kåre Danmarks mest lovende startups i it- og telebranchen.

Endnu er Mobilstar ikke gået helt i luften – det sker senere i denne måned. Men detaljerne om selskabets altafgørende priser foreligger. Taksterne er 1 øre pr sekund samtale, 12 øre pr sms og 3 kroner på Mb data. Får man forbindelse, takseres der for minimum 30 sekunders tale, og der faktureres mininum 40 kroner i forbrug pr. måned. Der er ingen opkaldsafgift.

Derudover tilbydes der pakker som 100 Mb data for 29 kroner og fri SMS for 79 kroner om måneden.

”Vores ambitioner med Mobilstar er store. Vi vil nemlig ikke alene tilbyde billig og enkel mobiltelefoni. Vi vil også arbejde på at lancere andre tilbud specielt til dem, der studerer. Vi vil i dialog med de studerende," siger Jonas Allentoft. Han er iøvrigt direktør for foredragsvirksomheden Strongmind og medstifter af Mobilstar sammen med Thomas Rasmussen, der blandt andet har været involveret i tøjfirmaet 7daystillmonday.

Mener du, at Mobilstar er blandt de mest lovende af danske startups i it- og telebranchen, bedes du tilkendegive dette overfor redaktionen. Vi modtager mails (send dem til techguld@mediaprovider.dk) og læser kommentarerne i kommentarfeltet under hver artikel. Den endelige vurdering af, hvilke ti startups af de godt tyve nominerede, der skal gå videre i konkurrencen, træffes på baggrund af læsernes - begrundede - input af Tech Guld redaktionen.

Når feltet er reduceret til ti firmaer, vil et dommerpanel vurdere, hvem der er de tre mest lovende.

Dommerpanelet består af fremtrædende VIPs fra it- og telebranchen, og medlemmerne er enten selv erfarne og succesfulde iværksættere eller topdirektører i branchen.

Finalen, hvor Danmarks mest lovende startup skal findes, løber af stabelen i december.

Mobilstars hjemmeside er endnu ikke i drift, men kan tjekkes her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere