Sudoku giver spyware på din pc

Et nyt sudoku-spil virker fristende at downloade. Men det er spyware, advarer Panda Software.

Det kan virke fristende at downloade et nyt sudoku-spil. Det virker nemlig fint. Problemet er bare, at det er spyware.

Når først YazzleSudoku er installeret på computeren, skaber den adskillige nøgler i registreringsdatabasen for at sikre sig, at den holdes aktiv. Når man starter programmet op for at spille spillet, kommer der en advarsel, som almindelige brugere ikke vil gennemskue.

Men uden at vide det, godkender brugeren faktisk selv installationen af denne spyware. Derfor er det også vigtigt, at brugere bliver mere opmærksomme på, hvilke filer de modtager over mail eller downloader fra nettet.

»Spyware er uden tvivl en væsentlig trussel. Denne type malware passer godt til malware-skabernes mål - at tjene penge. Idet effekten af spyware ikke er særlig tydelig eller virker så farlig, er spyware ofte heller ikke noget, almindelige brugere frygter - men spyware sløver ikke kun systemet og skaber fejl, det invadere jo også brugerens privatliv,« siger Joachim Dresner, administrerende direktør i Panda Software Danmark.

NOVAX A/S

QA Consultant

Midtjylland

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job