Sudoku giver spyware på din pc

Et nyt sudoku-spil virker fristende at downloade. Men det er spyware, advarer Panda Software.

Det kan virke fristende at downloade et nyt sudoku-spil. Det virker nemlig fint. Problemet er bare, at det er spyware.

Når først YazzleSudoku er installeret på computeren, skaber den adskillige nøgler i registreringsdatabasen for at sikre sig, at den holdes aktiv. Når man starter programmet op for at spille spillet, kommer der en advarsel, som almindelige brugere ikke vil gennemskue.

Men uden at vide det, godkender brugeren faktisk selv installationen af denne spyware. Derfor er det også vigtigt, at brugere bliver mere opmærksomme på, hvilke filer de modtager over mail eller downloader fra nettet.

»Spyware er uden tvivl en væsentlig trussel. Denne type malware passer godt til malware-skabernes mål - at tjene penge. Idet effekten af spyware ikke er særlig tydelig eller virker så farlig, er spyware ofte heller ikke noget, almindelige brugere frygter - men spyware sløver ikke kun systemet og skaber fejl, det invadere jo også brugerens privatliv,« siger Joachim Dresner, administrerende direktør i Panda Software Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere