Dansk Dataforening: Lad jer inspirere

Organisationen Dansk Dataforening ser gerne, at to publikationer, der er udgivet af IT-kredsen under IT- og Forskningsministeriet kommer til at tjene som inspiration til nytænkning inden for IT.

Foreningen mener at samtlige politikere. Lige fra folketingsmedlemmer til politikerne ude i kommunerne kan blive inspireret af publikationerne.


IT-kredsen under IT- og Forskningsministeriet har i mandags udsendt de to publikationer: "På jagt efter IT-guld til Danmark" og "100 danske nyttige og nytænkende websteder".
Det er meningen, at publikationerne skal danne baggrund for en folkelig debat om, hvordan vi når målet med at blive verdens bedste IT-nation.

Den ene publikation "På jagt efter IT-guld til Danmark" distribueres til uddannelsessteder og biblioteker, mens den anden "100 danske eksempler på nyttig og nytænkende IT" findes på IT-kredsens hjemmeside.


"For de fleste politikere vil der være nyttigt og overraskende materiale i publikationerne. IT handler nemlig ikke kun om bit og bytes - det drejer sig om velfærd for den enkelte og samfundet", skriver Dansk Dataforening på deres hjemmeside.


Ifølge Dansk Dataforening er der mange kommuner, der kan blive inspireret til at lave bedre web-steder ud fra indholdet i de to publikationer.


Dansk Dataforening håber, at de mange kræfter fra erhvervslivet, der er med i IT-kredsen, vil være med til at distribuere publikationerne ud i deres medlemskreds, så IT-debatten ikke kun bliver ført på uddannelsesstederne men også blandt beslutningstagere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S