Skærpet kamp om Microsoft-kunder

Microsoft Danmark vil ikke forhindre at stor norsk softwareforhandler går ind på det danske storkundemarked på norsk licens.

Godt bevæbnet med en Microsoft DLAR status har norske Inmeta bebudet at de går i land på det danske marked. Inden for 6 måneder affyrer de det første skud angrebet på det danske marked.

Landgangen skærper krigen om de store Microsoftkunder. Inmeta bliver den 12 Microsoft DLAR på det danske marked. Et tal der virker absurd i forhold til, at der kun er to på hele det tyske marked.

Udsigten til endnu en optrapning af softwarekrigen bliver da heller ikke mødt med klapsalver fra de eksisterende Microsoft DLAR-forhandlere.

»Det er da irriterende, at der måske bliver yderligere krig. De senest tilkommende skal jo ud og kæmpe om prisen for at få fat i kunderne«, lyder det fra den administrerende direktør for Ravenholm Computing Leif Carlsen.

Inmeta har Microsoft DLAR status i Norge, hvilket betyder at virksomheden kan købe Microsoft licenser til DLAR rabat i Norge, og potentielt sælge dem gennem den kommende danske afdeling.

Microsoft bekræfter smuthullet, men afviser blankt at gribe ind i krigen. Salgsdirektør for Microsoft Bjarne Riis erkender dog samtidig, at der er rigeligt med DLAR distributører i Danmark i forvejen.

»Der bliver jo nok yderligere konkurrence på prisen nu, men vi hverken kan eller vil gøre noget for at stoppe dem. Til gengæld er det ret usandsynligt at vi udsteder endnu en DLAR licens i Danmark, men man skal jo aldrig sige aldrig«, udtaler Bjarne Riis

I Danmark er der allerede 11 DLAR licenser, hvoraf fem er direkte forhandlere. Til sammenligning er der kun to DLAR licenser på hele det tyske marked.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS