Dansk cloaking-firma gjort til grin af Google

Kan man narre Google og slippe godt fra det? Nej siger søgegiganten, og hænger et dansk firma ud til skræk og advarsel. Nu er det danske firma lukket.

Telefonerne bliver ikke taget og ingen kan tilsyneladende få fat i de to bagmænd hos Cloaking Systems og ejerfirmaet Refocus i Ålborg. Firmaet havde ellers slået sig op med brask og bram og åbent fortalt, hvordan man var i stand til at snyde selveste Google.

I går kunne lederen af Googles spampoliti - officielt kaldet Webspam-teamet - Matt Cutt, på sin blog afsløre, hvor nemt Google har kunnet opdage Cloaking Systems. Det danske firma har ellers bygget hele sit forretningskoncept op omkring netop det faktum, at Google-snyderiet var umuligt at opdage.

»For at undgå, at Cloaking Systems kunder bliver udelukket fra søgemaskinerne, er der tilknytttet et omfattende sikkerhedssystem til at skjule kundens identitet. Google kan simpelthen ikke se, hvilke sider, vi har optimeret,« lød det således i en pressemeddelese fra Cloaking Systems tidligere i år.

Den påstand bliver gjort helt til grin på Matt Cutts blog. Her gengiver han en fejlmeddelelse, som Google har fundet på nettet, som både afslører Cloaking Systems og en af selskabets kunder, den velgørende organisation Engodsag.dk.

Fejlmeldingen indeholder ordene »Cloaking link building«, og giver både webadresser og mange andre informationer. Det får en sarkastisk Matt Cutt til at bemærke, at man nok skal tænke sig lidt bedre om, før man forsøger at markedsføre sin webspam som »umulig at opdage«.
Google har følge Cutts haft danske Cloaking Systems i søgelyset i næsten to måneder. Det lover ikke godt for de danske virkesomheder, som er faldet for dette firmas fristende tilbud og mangedobling af antal Google-hits. Googles politik angående hjemmesider, der snyder på vægten, er nemlig klokkeklar: Den utugtige opførsel skal straffes, og synderen skal i søgemaskinesammenhæng lyses i band.
Hvor mange virksomheder, der benytter sig af hemmelige cloaking-metoder for at få flere Google-hits, vides af gode grunde ikke, men at det netop blev den filantropiske virksomhed Engodsag.dk, der blev grebet med bukserne nede, synes at rejse visse moralske komplikationer for Google.
Til Erhvervsbladet i dag hævder Jonathan Løw fra Engodsag.dk, at han intet har bestilt hos CloakingSystems, og at det hele må være en fejltagelse.
Alligevel kan den gode sag risikere at blive knapt så god, når det gælder Google.
Søgemaskinekespert Mikkel DeMib Svendsen vurderer overfor ComON, at cloaking-sagen kan få alvorlige konsekvenser for Engodsag.dk.
»Google har jo vist, at de ikke bryder sig om at blive gjort til grin i offentligheden. Og hvis nogle fjolser som Cloaking Systems kommer med en løgnagtig påstand om, at de kan snyde Google, så vil Google reagere,« siger han til ComON.
Trods ihærdige anstrengelser har hverken Erhvervsbladet eller ComON i dag haft held til at komme i kontakt med bagmændende bag firmaet Cloaking Systems eller Refocus.


Matt Cutts blog om Cloaking Stystems kan ses her.


Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect