Mobiler til to kroner ER billige

Trods dyrt abonnement kan det alligevel betale sig at købe Telenors billige mobiltelefoner uden simlås.

Det er måske ikke helt dumt at kigge forbi Telenors webshop Mobil2kr.dk, hvis man mangler en mobil uden abonnement. Mobilerne her, der koster to kroner, er alle med et påtvungent dyrt abonnement, men i sidste ende ligger prisen alligevel et godt stykke under markedets billigste priser på mobiler uden abonnement.

Hvis man har tænkt sig at låne pengene til telefonen, er der også fordele. De månedlige abonnementsbetalinger er uden de renter, et dyrt forbrugslån ville medføre.

Det er ellers et halvdyrt abonnement, der følger med mobilerne hos Mobil2kr.dk. Et minut koster 99 øre, mens en sms koster 25 øre. Selv om man frit kan få enten 100 minutters gratis taletid eller fri sms, er det stadig i den dyre ende. Men hvis man køber telefonen, lægger sim-kortet i skuffen og husker at opsige abonnementet, når de seks måneders bindingstid er gået, så er det i praksis meget billige mobiler, der tilbydes.

Et eksempel på en besparelse er den populære model HTC Desire. Denne smartphone koster hos Mobil2kr.dk minimumsprisen 2690 kroner. Det er altså inklusiv abonnement, oprettelsesgebyr og fragt - men uden betalingsgebyret. Det er i sidste ende et godt stykke under markedsprisen uden abonnement, der er på omkring 3400 kroner (edbpriser.dk og mobilpriser.dk). Man sparer altså omkring 700 kroner samt udgifter til eventuelle renter. Dog skal man vide, at det koster 39 kroner at betale via almindelig regning og 5,32 kroner med Betalingsservice. Det skal lægges oveni.

Et andet eksempel er Sony Ericsson X10, der hos Mobil2kr.dk koster minimumsprisen 2690 kroner plus gebyr til regning. Uden abonnement koster telefonen omkring 3800 kroner hos andre mobilbutikker (edbpriser.dk). Igen er der altså mange penge at spare.

En mere skrabet model, LG KU990i, er også billig. Den koster over de seks måneder 590 kroner plus gebyr til regning, hvor den uden abonnement på markedet ellers koster omkring 1000 kroner (edpriser.dk).

"Altså, i Telenor har vi en stor nordisk muskel i kraft af fælles indkøb, og det gør, at vi kan sælge dem billigt," siger Telenors pressechef Peter Glüsing.

Besværlig operatørlås?
Er der ikke en ubehagelig krog et eller andet sted?

Telenor gør i abonnementsvilkårene opmærksom på, at telefonen kan være SIM-låst. Det ville være godt og gammeldags træls, eftersom man så kunne komme ud i at vente seks måneder med at bruge telefonen eller betale 500 kroner i bøde, hvis man vil bruge mobilen til et simkort fra en konkurrent. Mobilerne er dog ikke simlåste, oplyser Peter Glüsing, over for ComON.

"Som udgangspunkt er alle Telenors mobiler ikke simlåst, og det gælder også dem på mobil2kr.dk," siger Peter Glüsing.

Denne politik indførte Telenor for tre år siden i 2007. Mobilerne kan altså godt bruges til et simkort fra eksempelvis TDC.

"Det giver jo en glæde hos kunderne, at vi fjerner en barriere," siger Peter Glüsing.

Den eneste telefon, som Telenor i dag operatørlåser, er Apples iPhone, siger Peter Glüsing, men Apples populære model er ikke til salg på Mobil2kr.dk.

Telenor oplever ikke, at danskerne køber telefoner hos Mobil2kr.dk uden at blive kunde hos Telenor, hævder pressechefen.

"Vores oplevelse er, at de kunder, vi har, som køber via Mobil2kr, også bliver kunder hos Telenor," siger Peter Glüsing.

Fin forretning
Selv om priserne er så billige, kan det fint være en god forretning for Telenor, mener Torben Rune, teleanalytiker hos firmaet Netplan.

"Formodentlig tjener de ikke store penge på mobilen, men bare den gruppe af kunder, som ikke gider skifte eller rent faktisk føler sig tilpas med abonnementet, kan gøre, at det er en god forretning for mobilselskabet," siger Torben Rune.

I det hele taget regner han med, at danskerne kommer til at se flere af denne slags tilbud om billige mobiler. Med i indkøbskurven hører så en form for avanceret mobilabonnement, spår han.

"Noget, vi ikke har set endnu, er, at vi rundt omkring i verden har nogle tilbud, hvor der er meget avancerede former for afregning, eksempelvis hvor man betaler alt efter, hvor man ringer fra. Jeg tror, at der for fremtiden vil blive strikket abonnementer sammen, hvor der kommer alle mulige forskellige former for afregningsmodeller," siger Torben Rune.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S