DAB er død i Tyskland

I Tyskland er DAB-projektet slået fejl efter ti år. En statslig kommission lukker nu for pengestrømmen til den digitale radio.

Den digitale radiostandard DAB (Digital Audio Broadcasting) har udviklet sig til en fiasko i Tyskland. Den statslige KEF-kommission, som skal vurdere public service-stationernes finansbehov, anbefaler i sin seneste rapport, at der lukkes for yderligere millioninvesteringer i DAB-projektet.

I de sidste ti år er der ellers investeret et samlet beløb på 1,35 milliarder kroner i DAB-radio i Tyskland. Men det er ikke lykkes at få forbrugerne til at skifte til DAB. Der er kun solgt omkring 200.000 DAB-radioer i Tyskland.

Det er KEF-kommissionens opgave at vurdere public service-stationernes budgetter for at fastsætte niveauet for tv-og radiolicensen i de kommende år. KEF skal forholde sig kritisk til, om stationerne bruger licenskronerne i overensstemmelse med det, der er tiltænkt i medieloven.

De tyske public service-udbydere vil gerne bruge yderligere 1,4 milliarder kroner i de kommende fem år på udbygningen af DAB-nettet. Men her trækker KEF i nødbremsen. For der er ingen grund til at kaste flere licenskroner i et projekt, der allerede har udviklet sig til en fiasko, hedder det i rapporten. KEF vil kun bevillige 150 mio. kr. til at holde de eksisterende DAB-sendere kørende.

I begrundelsen henvises til, at der efterhånden findes et meget stort antal alternativer til DAB, som internetradio, satellitradio, radio over DVB-T og Mobile Brodcast. Heller ikke et skift til en ny audiostandard som DAB+ eller DMB vil ændre situationen, mener KEF. Det vil blot føre til, at de nuværende ejere af DAB-radioer skal anskaffe nye modtagere igen.

KEF åbner dog døren på klem for, at man kunne bevillige penge til et helt nyt digitalt radioprojekt, hvis de offentlige og private sendere kan blive enige om at gå sammen om initiativet.

I Danmark har DAB klaret sig bedre end i vores naboland. Ifølge en undersøgelse bestilt af radiobranchen er 37 procent af danskerne nu er gået over til digital radio, og der er solgt mere end 600.000 DAB-radioer på det danske marked.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S