Twitter er diktatorers bedste ven

Sociale medier er ikke ubetinget gode.

Artikel top billede

Ikke mindst optøjerne ved valget i Iran blev sociale medier udnævnt som redningsplanken for undertrykte folkefærd og minioriteter i hele verden. Men så sort/hvid står det muligvis ikke til.

Meget tyder nemlig på, at Twitter og alle de andre medier også har udviklet sig til en hjælpende hånd for klodens diktatorer og antidemokratiske regimer.

Evgeny Morozov, der er tilknyttet Georgetown University i Washington, deltog forleden i en høring, hvor han påpegede, at de nye medietyper er en håndsrækning til alle politiske kræfter – ikke kun de undertrykte.

For eksempel påpeger han, at blogosfæren i lande som Egypten, Palæstina og Rusland i stor stil er præget af det Muslimske Broderskab, Hamas og russiske nationalister. Altså de grupper som i Vesten opfattes som undertrykkere, og som vi ofte forbinder som taberne af kampen på den nye digitale slagmark. Men netop de tre grupper skulle være blandt de mest aktive, når det kommer til brugen af blogs og sociale medier, skriver ABC News.

Morozov mener derfor ikke, at man ukritisk skal udnævne de nye medier, som de ”gode kræfters” redningsplanke eller talerør. De nye tekniske muligheder er nemlig yderst velegnede til at sprede propaganda på vegne af undertrykkerne.

For eksempel blev adgangen til Facebook uventet genåbnet i Iran. Det skyldes formodentligt, at præstestyret så en mulighed i at bruge Facebook. I Kina er der også eksempler på, at regeringen betaler penge til folk, der efterlader ”regeringsvenlige” kommentarer på nettet. Og der skulle også være eksempler på, at Kina bruger nettets nye redskaber til at overvåge befolkningen i Tibet.

Men selv om diktatorene måske også nyder godt af sociale mediers gennemslagskraft, så er der alligevel mange fordele ved den crowdsourcing og det samarbejde, som ny teknologi giver. Ved politisk motiveret vold i afrikanske stater er mobilen blevet anvendt til at indsamle beviser. Og den frivilligt drevne hjemmeside Global Voices har haft held til at sætte fokus på oversete konflikter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS