Så meget koster dit tv i strøm om året

Den største klimasynder koster 1000 kroner om året.

Når der skal købes fladskærm, er der oftes fokus på pris og skærmstørrelse.

Men i disse klima-fokuserede tider bør elforbruget også være med i overvejelserne, selv om de kan være svære at overskue nede i butikken.

Derfor har fladskærms-entusiasterne hos Flatpanels.dk tilføjet muligheden for at udregne omkostningerne på årsbasis. Forbruget i el er tilføjet de andre ting, som Flatpanels  normalt bedømmer skærmene på.

Det absolut mest elforbrugende er en ukalibreret udgave af Pioneers plasma LX5090 på 50'. Det koster 999 kroner om året.
Det er en del mere, end 52'-skærmen fra Sharp 52LE700, som angiveligt kun koster ejermanden 342 kroner om året.

I den anden ende af skalaen finder man LGs W2286L på 22', der er blandt de mindst strømforbrugende. Det koster cirka 64 kroner om året.

I oversigten er det også tydeligt, at kalibrering af skærmene har ret stor påvirkning på elforbruget. De værste el-sugere kan halvere strømforbruget efter en finjustering af skærmene.

Flatpanels.dk understreger, at tallene primært skal bruges som sammenligningsgrundlag, og at de enkelte tal for årets forbrug kun er et estimat. Energiprisen er ikke en konstant størrelse, men i skemaet er kWh-prisen sat til 2,2 kroner og dagsforbrug er indstillet til 4 timer, hvilket er gennemsnittet i Danmark ifølge Elsparefonden.

Men kender man sit præcise elforbrug, så kan variablerne indstilles mere specifikt hos Flatpanels.dk.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse