Lego-legetøj skal sælge Pentium 4-processoren

Intel bruger Lego til at markedsføre sin Pentium 4 processor og Hyper-Threading teknologien.

Lego og Intel samarbejder med spiludgiveren Electronic Arts om at levere og markedsføre et nyt computerspil, baseret på Legos Bionicle-serie.

Spillet skrives så det udnytter Pentium 4 processorens Hyper-Threading teknologi, der kan håndtere to processer, eller »tasks«, på en gang. Ved brug af Hyper-Threading bliver både karaktererne og miljøerne i spillet mere livagtige, skriver Lego i en pressemeddelelse.

»Vi er ekstremt glade for at arbejde sammen med Intel og udnytte fordelene ved deres nye processor. Intels know-how og erfaring vil gøre pc-oplevelsen maksimal, og det vil komme både vores udviklere og forbrugerne til gode,« siger Tom Stone, vicedirektør for Lego Interactive.

»Bionicle-spillet er en vigtig milepæl i vores bestræbelser på at etablere Lego Interactive som en mærkevare i spilbranchen for 6 til 12-årige,« siger Tom Stone.

Ifølge pressemeddelelsen vil Bionicle-spillet komme på hylderne i løbet af efteråret.
Spillet handler om de seks Bionicle-helte - hver med deres egne superkræfter - som kæmper mod de mørke kræfter, der har omgivet deres hjemsted, øen Mata Nui.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S