Digitalt vandmærke kan stoppe happy slapping

Fænomenet happy slapping, hvor voldelige overfald optages på mobiletelefonen, kan stoppes med et digitalt vandmærke, forklarer flere eksperter til ComON.

Ved at indsætte et digitalt vandmærke i mobiltelefonens video-software og kombinere det med oplysninger om selve telefonen, kan en video med 'happy slapping' spores tilbage til ophavsmanden. Dermed vil politiet nemt kunne finde gerningsmændene.

I mobiltelefonen ligger et såkaldt IMEI-nummer, en slags 'personnummer' der identificerer mobiltelefonen. IMEI-nummeret bruges for eksempel af politiet, når mobilsamtaler skal spores, og det kan teknisk set lade sig gøre at kombinere nummeret med et digitalt vandmærke i videooptagelsen. Det digitale vandmærke har i flere år blandt andet været brugt i DVD-film som værn mod piratkopiering.

»Den eneste måde at gøre det på, er, at implementere softwaren i mobiltelefonerne fra fabrikkens side. På den måde er et digitalt vandmærke altid aktivt og til stede i enhver form for billede,« siger Garth Zambory, udviklingsdirektør i Digimarc Corporation til ComON.

Amerikanske Digimarc Corporation er en af verdens førende virksomheder indenfor digitale vandmærker, og har i flere år leveret den digitale teknologi som et led i copyright-beskyttelse og sikkerhed i digitale dokumenter.

Et digitalt vandmærke er en speciel besked, som indbygges i et billede, hvad enten det er foto eller video. Softwaren sættes ind i disse ved at lave bitte små ændringer i det originale digitale indhold. Disse ændringer er så små, at vandmærket er usynligt for det menneskelige øje.

I videofilen ligger allerede oplysninger om dato og klokkeslet for optagelsen, i MMS'en ligger data på afsender og modtager. Det digitale vandmærke kan derfor sagtens tilføjes disse protokoller sammen med IMEI-nummeret på telefonen. På den måde kan en videofil spores tilbage til ophavsmanden.

Teknikere hos nogle af de største producenter af mobiltelefoner bekræfter overfor ComON, at det er teknisk muligt. Men softwaren til vandmærket fylder en smule, og da brugerne jo netop ønsker, at videooptagelser fylder så lidt som muligt, hvis de skal sendes via MMS, er det hverken af interesse for forbrugerne eller producenterne at udnytte teknologien. Men teknologien kan altså uden problem anvendes.

»Det er ikke teknisk umuligt. Producenterne af mobiltelefoner kan indsætte vandmærket i videooptagelsen, hvis altså myndighederne kom og sagde, at det var en god idé,« siger Anders Cervera, Project Sales Manager i InaPhone.com og mangeårig udvikler af mobile løsninger.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere