Fuldt fradrag for it-udgifter

Danske virksomheder vil i fremtiden kunne trække deres it-udgifter fra i skat allerede samme år. Det er konsekvensen af en ny landsretsdom.

En landsretsdom kan betyde, at danske virksomheder i fremtiden vil kunne trække alle deres it-udgifter fra i samme år, som udstyret er købt. Det vurderer en skatteekspert fra konsulentfirmaet PriceWaterhouseCoopers.

Hidtil har skattevæsenet kun tilladt virksomheder at trække 25 procent af udgifterne fra over en årrække. Nu har Landsretten imidlertid slået fast, at vedligeholdelse af udstyr ved køb af dele til en værdi af op til 11.300 kroner er tilladt - og at udgifterne kan straksafskrives.

»Dommen bør åbne for, at man fremover kan udgiftsføre de dele af et samlesæt, der skiftes ud. Har man sagt A, hvor man ser aktiverne som ét samlet driftsmiddel, må man også sige B og tillade, at udskiftning af enkelte dele er vedligeholdelse,« siger skattedirektør i PriceWaterhouseCoopers, Søren Bech, til Børsen.

Dommen drejer sig om noget så eksotisk som vedligeholdelse af minkbure, men ifølge PriceWaterhouseCoopers bør reglerne være de samme for it-udstyr.

»Hvis man skifter en pc, der hører til i et netværk, ud med en tidssvarende model, så er det som udgangspunkt vedligeholdelse. Andre afgørelser bekræfter, at den teknologiske udvikling ikke i sig selv kangøre, at de nye produkter skal anses som forbedringer, blot fordi de er bedre end det udskiftede produkt. Det vil dog altid være en konkret vurdering,« siger Søren Bech.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job