Islændinge udfordrer TDC

Den islandske pendant til TDC, Siminn, har efter opkøb af fem mindre danske teleselskaber sat sig for at udfordre TDC på det danske marked for erhvervstelefoni.

Konkurrenterne er først og fremmest TDC og Global Connect, når det danske erhvervstelemarked skal overvidnes af Siminn, det tidligere islnadske telemonopol Iceland Telecom. Siminn går dog langt uden om privatkunderne, skriver Børsen i dag.

Islændingene har gennem det sidste års tid overtaget flere mindre danske udbydere af erhvervstelefoni, nemlig Webpartner, Ventelo Danmark, Businessphone, CTI Billing, og Prime Networks. Desuden indgår it-selskabet Sirius IT, der tidligere var en del af den finske gigant TietoEnator.

De fem teleselskaber blev til sammen erhvervet for en lille halv milliard kroner, og bringer Siminns samlede danske stab op på 66 medarbejdere.

Selvom der er et stykke vej op til TDC, lægger ledelsen ikke skjul på, at det er den danske gigant, man ser som hovedudfordringen, når det gælder konkurrenter.

»Vi ser særligt TDC samt Global Connect som vores store konkurrenter på erhvervsmarkedet,« siger Rasmus Helmich, direktør for islændingenes danske aktiviteter, til Børsen.

Global Connect har ifølge Børsen gennemført omtrent samme strategi med opkøb af selskaber som V2Tel, Supertel og Foniris, der under navnet Supertel skal tage deres del af erhvervsmarkedet.

Den islandske powershopping er dog langt fra slut:

»Vi er klar til yderligere opkøb, og jeg vil intet afvise, hvis der dukker noget interessant op,« siger Rasmus Helmich.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS