DHS: Vi har allerede et it-ankenævn

Der eksisterer allerede et klagenævn med speciale inden for it i forbrugerklagenævnet, siger man hos DH&S, som mener at problemet derfor ikke er, at der mangler et IT-ankenævn, men at der mangler ressourcer i Forbrugerklagenævnet til at udføre opgaven.

Torsdag kom det frem, at Forbrugerminister Lars Barfoed, er parat til at tvinge et særskilt it-ankenævn igennem, hvis ikke der kan opnås enighed gennem forhandling. Hos DH&S kan man imidlertid ikke se nogen grund til at man skulle oprette et privat it-ankenævn, for der findes allerede et i forvejen i forbrugerklagernævnet.

»Vi allerede et it-klagenævn, og rent teknisk kan vi ikke få det bedre. Det foregår på den måde, at når Forbrugerklagenævnet har samlet en række it-klager, så sætter de sig sammen. Her er så it-sagkyndige på både forbrugssiden og på erhvervssiden. Dertil kommer så en it-sagkyndig fra forbrugerklagenævnet som kommer ind og svarer opklarende spørgsmål,« siger Lars Quistgaard Bay fra DH&S.

Den nuværende løsning mener han, fungerer rigtig godt, fordi de jurister der sidder i forbrugerklagernævnet og forbereder sagerne, behandler mange andre klagesager om alt muligt lige fra møbler til biler.

»De har derfor et totalt overblik over retspraksis i købeloven, kreditaftaleloven og alle de love der gælder i den forbindelse. Hvis vi nu skulle lave et specielt klagenævn, og have en anden dommer der skulle være formand for det her nævn, så vil sagsbehandlingen alt andet lige blive ringere,« siger Lars Quistgaard Bay.

I stedet mener man hos DH&S, at man skal tildele ekstra ressourcer til Forbrugerklagenævnet, som man er meget tilfreds med, så sagsbehandlingstiden af klagesager ikke kommer til at overstige seks måneder. I dag kan en klagesag sagtens vare op til to år.

Læses lige nu

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S