De store får flest højteknologi-midler

Virksomheder med over 250 ansatte bliver de store vindere i forbindelse med uddelingen af de første 200 millioner kroner fra Højteknologifonden. Trefjerdedele af midlerne er således sat af til dem.

Selv om de små virksomheder udgør langt over 90 procent af dansk erhvervsliv, så er det i første omgang de store virksomheder, der trækker det længste strå i kampen om midler fra regeringens højtprofilerede Højteknologifond.

Således er trefjerdedele af de 200 millioner kroner som fonden i første omgang skal uddele til forskningssamarbejder mellem private virksomheder og offentlige virksomheder øremærket til de store virksomheder med over 250 ansatte.

»Det vi går efter er noget, der virkelig kan drive Danmark fremad,« siger fondens bestyrelsesformand Jørgen Mads Clausen, som begrundelse for fordelingen af midlerne med 150 millioner kroner til de store og 50 millioner kroner til de små virksomheder.

Han løftere desuden sløret for at bestyrelsen i realiteten ikke hænger sig så meget i fondens formålsparagraf om kun at støtte forskning i nano-, bio- og it-teknologi.

»Det vigtigste er overskriften, "højteknologi", så eksempelvis energiprojekter kan også få støtte,« siger Jørgen Mads Clausen, der samtidig ikke mener det er så vigtigt om pengene går til forskning, innovation eller markedsundersøgelser.

Han forventer at den første pulje af penge fra fonden er uddelt inden årsskiftet og at der på den baggrund skabes 3-400 nye jobs over de kommende år. Efter planen skal Højteknologifonden uddele 200 millioner kroner to gange om året frem til 2012.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere