De store får flest højteknologi-midler

Virksomheder med over 250 ansatte bliver de store vindere i forbindelse med uddelingen af de første 200 millioner kroner fra Højteknologifonden. Trefjerdedele af midlerne er således sat af til dem.

Selv om de små virksomheder udgør langt over 90 procent af dansk erhvervsliv, så er det i første omgang de store virksomheder, der trækker det længste strå i kampen om midler fra regeringens højtprofilerede Højteknologifond.

Således er trefjerdedele af de 200 millioner kroner som fonden i første omgang skal uddele til forskningssamarbejder mellem private virksomheder og offentlige virksomheder øremærket til de store virksomheder med over 250 ansatte.

»Det vi går efter er noget, der virkelig kan drive Danmark fremad,« siger fondens bestyrelsesformand Jørgen Mads Clausen, som begrundelse for fordelingen af midlerne med 150 millioner kroner til de store og 50 millioner kroner til de små virksomheder.

Han løftere desuden sløret for at bestyrelsen i realiteten ikke hænger sig så meget i fondens formålsparagraf om kun at støtte forskning i nano-, bio- og it-teknologi.

»Det vigtigste er overskriften, "højteknologi", så eksempelvis energiprojekter kan også få støtte,« siger Jørgen Mads Clausen, der samtidig ikke mener det er så vigtigt om pengene går til forskning, innovation eller markedsundersøgelser.

Han forventer at den første pulje af penge fra fonden er uddelt inden årsskiftet og at der på den baggrund skabes 3-400 nye jobs over de kommende år. Efter planen skal Højteknologifonden uddele 200 millioner kroner to gange om året frem til 2012.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S