Alfa View starter fladskærms-uddannelse

Fladskærmsfirmaet Alfa View opretter en fladskærms-uddannelse i Korea, så medarbejderne får mere viden om fladskærme, kan ComON fortælle. Det er den første uddannelse, som kun fokuserer på fladskærme.

Det danske fladskærmsfirma Alfa View vil opruste på servicen til kunderne. Derfor starter firmaet nu et unikt uddannelsesprogram, hvor op mod 15 teknikere og andre service-personer i Alfa View rejser til Korea i en uge for at pudse deres viden af om fladskærme.

»Vores filosofi er, at vi vil være bedst på service. Så vil vi lade andre om at konkurrere på prisen. Vi vil have de dygtigste teknikere og service-folk. Derfor sender vi nu en stor del af vores folk afsted til Korea,« siger administrerende direktør for Alfa View, Ole De Leeneer,
til it-avisen ComOn.

Alfa View er de første, der opretter en ren uddannelse i fladskærme. Samtidig opretter det danske fladskærmsfirma to nye servicecentre i Danmark.

Korea er blandt de lande i verden, som er længst fremme med
fladskærms-teknologien ifølge direktøren. Derfor var det oplagt for Alfa View at placere uddannelsen i Koreas hovedstad, Seoul.

»Koreanerne er utrolig langt fremme teknologisk. Alle produkterne produceres dernede, så derfor har de fuldstændig fingeren på pulsen,« siger direktøren.

Uddannelsesprogrammet vil løbe over de næste 12 måneders tid. Alfa View bruger et mindre millionbeløb på uddannelsesprogrammet, som i sidste ende skal sørge for, at kunder køber den rigtige fladskærm og, at den
kan blive repareret hurtigst og bedst muligt den, hvis den får fejl. Den første tekniker fra Alfa View er lige kommet tilbage fra kurset i Asien.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks