Alfa View starter fladskærms-uddannelse

Fladskærmsfirmaet Alfa View opretter en fladskærms-uddannelse i Korea, så medarbejderne får mere viden om fladskærme, kan ComON fortælle. Det er den første uddannelse, som kun fokuserer på fladskærme.

Det danske fladskærmsfirma Alfa View vil opruste på servicen til kunderne. Derfor starter firmaet nu et unikt uddannelsesprogram, hvor op mod 15 teknikere og andre service-personer i Alfa View rejser til Korea i en uge for at pudse deres viden af om fladskærme.

»Vores filosofi er, at vi vil være bedst på service. Så vil vi lade andre om at konkurrere på prisen. Vi vil have de dygtigste teknikere og service-folk. Derfor sender vi nu en stor del af vores folk afsted til Korea,« siger administrerende direktør for Alfa View, Ole De Leeneer,
til it-avisen ComOn.

Alfa View er de første, der opretter en ren uddannelse i fladskærme. Samtidig opretter det danske fladskærmsfirma to nye servicecentre i Danmark.

Korea er blandt de lande i verden, som er længst fremme med
fladskærms-teknologien ifølge direktøren. Derfor var det oplagt for Alfa View at placere uddannelsen i Koreas hovedstad, Seoul.

»Koreanerne er utrolig langt fremme teknologisk. Alle produkterne produceres dernede, så derfor har de fuldstændig fingeren på pulsen,« siger direktøren.

Uddannelsesprogrammet vil løbe over de næste 12 måneders tid. Alfa View bruger et mindre millionbeløb på uddannelsesprogrammet, som i sidste ende skal sørge for, at kunder køber den rigtige fladskærm og, at den
kan blive repareret hurtigst og bedst muligt den, hvis den får fejl. Den første tekniker fra Alfa View er lige kommet tilbage fra kurset i Asien.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect