Eksperter: Hotel-net kan sagtens fortsætte

Hotelbranchen har hidtil kraftigt kritiseret antiterror-loven, fordi det ifølge branchen tvinger hoteller til at lukke for nettet. Ekspert kalder dette en overreaktion.

»Det har vi ikke en chance for at leve op til. Vi vil blive nødt til at stoppe med at tilbyde folk netadgang.«

Udtalelserne fra hotelbranchen er hårde og kritiske, når talen falder på antiterror-lovens betydning for hotelbranchens netforbindelse til gæsterne, hvis loven gennemføres. Hoteller skal logge alle, der har brugt hotellets internet og hvilke sider, de har besøgt i op til et år efter.

Det er forståeligt, at dette kan være en svær pille at sluge til at begynde med, men hotelbranchen overdriver, hvor svært det er. Det mener en ekspert i sikkerhed, som it-avisen ComON har talt med.

»Det virker som om, at hotelbranchen har overdrevet betydningen af
anti-terror-loven, som den ser ud i dag. Logningsbekendtgørelsen stiller bestemt nogle krav, men de er til at overkomme. Mange hoteller har allerede løsningen på disse krav i dag. Det drejer sig blot om, at man får noget rådgivning til at træffe en aftale med sin udbyder eller finder et firma, som kan tilbyde en løsning, så caféer, hoteller og andre ikke skal håndtere tekniske ting, som de ikke forstår. Det er ganske simpelt at outsource logningen,« siger Peter Vestergaard, der er sikkerhedsekspert hos i konsulentafdelingen Security & Technology i PricewaterhouseCoopers.

Eksperten forstår, at kravene kan virke uoverskuelige ved første øjekast, men at de sikkerhedsmæssigt har sin berettigelse og at de fleste hoteller og caféer, der bliver omfattet af regeringens anti-terror-pakke, let kan få et firma til at stå for alt det praktisk omkring logningen.

»Vi har rådgivet mange om lignende løsninger, og der er flere virksomheder, der tilbyder passende løsninger,« siger Peter Vestergaard.

Èt af disse firmaer er Wayport, der forsyner folk med internet fra hotspots, hoteller og andre mødesteder. SAS Radisson-hotellet i København er blandt kunderne.

»For et hotel er det en god idé at gå til en professionel udbyder. Vi er specialiserede i at give kunden og hotellet den bedste service. Det er selvfølgelig en udgift, men uden at have set de seneste lovændringer, vil jeg mene, at udgiften ikke bliver voldsom,« siger Hanu Hoviniemi, der er ansvarlig for foretningsudvikling hos Wayport. Wayport kan tilbyde deres løsninger til alle kunder lige fra det mindste vandrehjem til de største hoteller.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S