Ny disk kombinerer ny og gammel dvd-teknologi

En ny type optiske dvd-diske kan både lagre indhold i det eksisterende dvd-format og et af fremtidens formater, HD DVD.

Det nyudviklede ROM-formatet (Read-Only Memory) kombinerer ny og gammel dvd-teknologi, hvilket skulle forenkle overgangen for brug af et af fremtidens dvd-formater, HD DVD.

Disken er baseret på en struktur med to lag, hvor det øverste lag lagrer data i eksisterende dvd-format, hvorimod det nederste lag lagrer data baseret på det nye DVD HD-format, skriver norske Digi.no.

Ligesom dagens dvd-diske har det øverste lag plads til 4,7 GB, mens det nederste lag - på samme vis som andre HD DVD-diske - har plads til 15 GB.

Toshiba og Memory-Tech står bag udviklingen af det nye format, som skal forenkle overgangen for dvd-brugere. Det giver mulighed for at afspille dvd-diskens indhold ved brug af dagens dvd-afspillere, men rummer samtidig mulighed for at afspille indholdet efter køb af en HD DVD-kompatibel afspiller.

Det forventes at en lang række HD DVD-produkter vil være at finde på markedet ved slutningen af 2005, og at efterspørgselen på produkterne stiger i 2006.

Dog kan HD DVD-formatet forvente at møde hård konkurrence fra Blu-ray Disc-formatet, som blandt andet Sony står bag. De to formater kæmper for tiden en indædt kamp om positionen som fremtidens mest udbredte og standardiserede dvd-format.

Fælles for HD DVD og Blu-Ray er skarpere billedkvalitet samt langt større lagringskapacitet sammenlignet med dagens dvd-teknologi.

HD-DVD står for High-Definition DVD, og er baseret på teknologien Advanced Optical Disc (AOD). Toshiba og NEC er hovedkræfterne bag standarden. AOD er bagudkompatibel med dagens dvd-diske, men har en langt større lagringskapacitet, nemlig 15 GB - det dobbelte med to lag.

Blu-Ray eller BD-ROM-diske udvikles af blandt andet Philips, Sony, Hitachi, Sharp og Samsung. Enkeltlags Blu-Ray-diske lagrer 27 GB - 54 GB på dobbeltlag.

Endnu er det uafgjort, hvilket af de to formater der kommer til at udkonkurrere rivalen. Her spiller den amerikanske filmindustri en afgørende rolle, men for tiden er denne splittet i to grupperinger, der støtter hver sit format.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job