Mangelvare: Microsoft-konsulenter

Der mangler mindst 150 konsulenter til Microsofts ERP-produkter, Axapta og Navision. Det har fået Microsoft til at reagere med en uddannelsesplan.

Der er mangel på Microsoft Dynamics-konsulenter. Microsoft Danmark har lavet en rundspørge hos partnerne inden for Dynamics-porteføljen, som dokumenterer, at der mangler omkring 150 konsulenter til Dynamics AX (Axapta) og Dynamics NAV (Navision).

»Vi tilbyder, at annoncere, udvælge, uddanne og træne konsulenterne til forhandlerne; alt sammen for et mindre engangsbeløb per kandidat,« fortæller John Frederiksen, divisionschef hos Microsoft Business Solutions.

Microsofts nye tiltag går under navnet Dynamics University, og i første omgang satser virksomheden på, at uddanne 150 nye konsulenter. De 100 inden for Navision og resten på Axapta markedet.

»Der har været en stigende efterspørgsel i markedet, og der er et meget stort behov for ressourcer. Derfor er det kun naturligt at vi hjælper med at dække behovet,« forklarer John Frederiksen om tiltaget.

Da forhandlerne blev spurgt om, hvor mange konsulenter, de kunne absorbere lå tallet i nærheden af 150 for Danmark. John Frederiksen tror dog, at det tal kan blive højere med tiden.

Microsoft planlægger, at fortsætte uddannelsen og certificeringen af konsulenter fra Dynamics university i de kommende år.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S