Mangelvare: Microsoft-konsulenter

Der mangler mindst 150 konsulenter til Microsofts ERP-produkter, Axapta og Navision. Det har fået Microsoft til at reagere med en uddannelsesplan.

Der er mangel på Microsoft Dynamics-konsulenter. Microsoft Danmark har lavet en rundspørge hos partnerne inden for Dynamics-porteføljen, som dokumenterer, at der mangler omkring 150 konsulenter til Dynamics AX (Axapta) og Dynamics NAV (Navision).

»Vi tilbyder, at annoncere, udvælge, uddanne og træne konsulenterne til forhandlerne; alt sammen for et mindre engangsbeløb per kandidat,« fortæller John Frederiksen, divisionschef hos Microsoft Business Solutions.

Microsofts nye tiltag går under navnet Dynamics University, og i første omgang satser virksomheden på, at uddanne 150 nye konsulenter. De 100 inden for Navision og resten på Axapta markedet.

»Der har været en stigende efterspørgsel i markedet, og der er et meget stort behov for ressourcer. Derfor er det kun naturligt at vi hjælper med at dække behovet,« forklarer John Frederiksen om tiltaget.

Da forhandlerne blev spurgt om, hvor mange konsulenter, de kunne absorbere lå tallet i nærheden af 150 for Danmark. John Frederiksen tror dog, at det tal kan blive højere med tiden.

Microsoft planlægger, at fortsætte uddannelsen og certificeringen af konsulenter fra Dynamics university i de kommende år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job