SQL Slammer: Regningen gøres op

Flere analysefirmaer har regnet sig frem til at SQL Slammer har kostet omkring en milliard dollar.

Det kan være svært eller umuligt at foretage en samlet opgørelse over skaderne efter et ormeangreb, men det britiske analysefirma Mi2G har alligevel forsøgt at regne på tallene og er kommet frem til, at SQL Slammer i de første fem dage har kostet mellem 950 millioner og 1,2 mia. dollar i tabt produktivitet.

SQL Slammer lander dermed på niendepladsen på listen over historiens værste ormeangreb - langt bagefter LoveLetter med 8,8 milliarder dollar og CodeRed med 9 mia. dollar.

Et andet analysefirma, Computer Economics, fokuserer på virksomhedernes arbejds-omkostninger i forbindelse med oprydning efter ormeangrebet. Computer Economics kommer frem til, at det har kostet mellem 750 millioner og 1 mia. dollar at rense systemerne.

Flere eksperter peger på at SQL Slammer er lettere at fjerne end andre vira - en simpel genstart er nok til at slette ormen fra hukommelsen - men til gengæld har ormen haft langt mere dramatiske konsekvenser end andre kodeangreb, bl.a. forstyrrelser i flytrafikken og pengeinstitutternes betalingssystemer samt en generel hastighedsnedgang på hele nettet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S