DF: Billig el frem for bredbånd

Elselskaberne burde først og fremmest bruges deres penge på at levere billigere el. Hvis de kaster sig ud i bredbåndsprojekter skal det klokkeklart sikres at elkunderne ikke kommer til hænge på regningen, lyder meldingen fra Dansk Folkeparti.

Elselskaberne skal i første omgang koncentrere sig om at levere billig el til danske husstande og virksomheder. Og så må drømmene om at gå ind på tele- og bredbåndsmarkedet komme i anden række. Det er meldingen fra Dansk Folkeparti, der nu vil have elselskabernes milliardinvesteringer i bredbånd gennemgået med en tættekam.

»Vi skal have en klokkeklar garanti for at elselskaberne ikke bruger kundernes penge på bredbåndsprojekterne og det derfor bliver kunderne, der kommer til at betale, hvis det går galt. For nogen skal jo betale regningen,« påpeger Dansk Folkepartis it-ordfører Jørn Dohrmann.

Som ComON skrev torsdag, så advarer Danske Bank om at en kommende regulering af ADSL-priserne kan risikerer at trække tæppet væk under elselskabernes forretningsplaner. Samtidig er der inden for elselskabernes egne rækker tvivl om fornuften i milliardinvesteringerne. Således erkender direkøren for elselskabet ELRO at interessen for bredbånd er langt lavere end selskabet oprindeligt havde forventet og han advarer kollegerne mod at investere i bredbåndsudrulning.

De ting får advarselslamperne til at blinke hos Dansk Folkeprti.
»Elselskabernes penge burde gå til billigere el. I øjeblikket er det et stort tag-selv-bord, hvor de kaster penge efter hvad de har lyst til. Hvad bliver det næste? Flyselskaber? De kan ikke bare pålægge kunderne tab hvis det går galt,« påpeger it-ordføreren.

Han understreger samtidig at det er afgørende at elselskaberne og deres konkurrenter arbejder på samme vilkår på bredbåndsmarkedet.

»Hvis elselskaberne binder deres kunder i 10-15 år, som flere af dem planlægger, så er det ikke lige vilkår i forhold til konkurrenterne, som kun må binde kunderne i seks måneder, og det holder ikke,« understreger Jørn Dohrmann.

Med Jørn Dohrmanns udmeldinger tager Dansk Folkeparti endnu en kovending i sagen om elselskabernes bredbåndsplaner. Således var partiets tidligere energiordfører Aase D. Madsen i efteråret sidste år en skarp kritiker af planerne, mens hendes afløser efter folketingsvalget i februar i år, Tina Petersen, erklærede sig positiv over for milliardplanerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse