Mobil-rygvind til udskældt Tele2

På trods af klageregn og leveringsproblemer strømmer mobilkunderne til Tele2.

At Tele2 er stamkunde i Teleklagenævnet og har massive problemer med at levere de lovede bredbåndsprodukter, er tilsyneladende ikke noget, der skræmmer mobilkunderne. Således fik det udskældte teleselskab med svenske rødder mere end 41.000 mobilkunder i andet halvår 2005. Kun telegiganten TDC fik med over 71.000 flere nye kunder end Tele2.

Det samlede antal mobilabonnementer steg fra 5,208 millioner til 5,469 millioner, således at der i dag er mere end ét mobilabonnement per dansker.

De i alt mere end 260.000 nye mobilabonnementer betød, at ingen af de store selskaber måtte notere en egentlig tilbagegang i antallet af faktiske kunder. Men 3G-selskabet 3 måtte notere den mindste nettovækst, da man kun fik 403 nye kunder, så selskabet ved årets udgang havde 117.206 kunder.

Telia cementerede sin position som landets andetstørste mobilselskab efter TDC ved at gå omkring 30.000 kunder frem til 1,146 millioner kunder. Dermed rykkede selskabet for alvor fra feltets nummer tre, Sonofon, der kun gik 7606 kunder frem til 1,055 millioner kunder.

Sonofon har tidligere forsøgt at holde fast i titlen som nummer to ved at påstå, at datterselskabet CBB Mobils knap 230.000 kunder skulle tælles med til Sonofons kundebeholdning. Det er dog blevet blankt afvist af IT- og Telestyrelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere