TDC: Teleekspert er part i sagen

Teleekspert Torben Rune er ikke længere uafhængig fagmand, men part i sagen, når han bruger tal fra TDC's konkurrenter til at dokumentere at TDC's bredbåndspriser er dyrere end priserne i Sverige. Det mener teleselskabet.

Mudderkastningen mellem Danmarks største teleselskab, TDC, og teleeksperten Torben Rune fortsætter. TDC påpeger således at Torben Rune ikke kan kalde sig selv uafhængig fagmand, når han bruger tal fra TDC's konkurrenter, den såkaldte SAT-gruppe (Sammenslutningen af Alternative Teleudbydere) til at dokumentere, at TDC's priser er for høje.

»Det er helt i orden, at han vælger at bruge SAT-gruppen som sandhedsvidne, men så skal man blot huske, at hans påstand et partsindlæg fra en gruppe virksomheder, som har en klar økonomisk interesse i at påstå, at TDC er dyr. Det er ikke en vurdering fra en uafhængig fagmand,« siger adm. direktør Kim Frimer fra TDC Totalløsninger.

Striden mellem teleselskabet og eksperten startede torsdag i sidste uge, da Torben Rune i blandt andet TV2 Nyhederne påstod at de priser konkurrerende selskaber betaler for adgangen til TDC's kobbernet i Danmark er langt højere end i andre europæiske lande, som eksempelvis Sverige.

Det er lodret forkert lyder meldingen fra TDC, der blandt andet peger på at både EU-kommissionen og Telestyrelsen har dokumenteret at Danmark har nogle af de laveste priser i Europa.

»Vi har dokumenteret - både med officielle og egne tal - at vores engrospriser er klart lavere end dem, der er gældende på det svenske marked. Vores priser ligger mindst 30 pct. under de svenske. Torben Rune prøver ved hjælp af tal fra vores konkurrenter i SAT-gruppen at dokumentere det modsatte, altså at EU-Kommissionen, IT- og Telestyrelsen og vi tager fejl,« siger Kim Frimer, der ser frem til at Torben Rune fremlægger sin dokumentation for de høje danske engrospriser, altså prisen TDC's konkurrenter betaler for adgangen til det TDC-ejede kobbernet.

Det har mandag eftermiddag ikke været muligt for ComON at få en kommentar fra Torben Rune.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job