Slut med virus-navneforvirring

I hele computervirus-historien har der hersket forvirring blandt internetbrugere om navne på vira, idet antivirus-selskaberne ofte har forskellige betegnelser for samme virus. Nu skal der ryddes op i navneforvirringen.

I mange år har det skabt forvirring, når antivirusselskaber benytter hver sin betegnelse til den samme virus. Nu skal et udvalg under CERT rydde op i navnekaoset.

W32.Mydoom.AJ@mm, Win32.Bofra.G, I-Worm.Bofra.b, W32/Mydoom.ah@MM, W32.Bofra.B@mm - alle disse betegnelser er navne på én og samme e-mail-orm.

De forskellige betegnelser skaber ikke overraskende stor forvirring, hvilket et nyt projekt under US-CERT skal råde bod på, skriver norske Digi.no.

Initiativet får bred opbakning i antivirusbranchen, hvilket fremgår af et notat fra SANS Institute, som er underskrevet af repræsentanter fra Symantec, Microsoft, McAfee, Trend Micro og DHS.

US-CERT's rolle bliver som neutral tredjepart at koordinere en database til unik identifikation af ondsindet kode.

Lige siden Brain fra 1986, der betegnes som verdens ældste virus, blev skabt, har antivirusforskere, der opdager nye vira i omløb, haft æren af at navngive disse - ligesom ved opdagelsen af nye stjerner.

I dag har det antivirusselskab, som først opdager en virus, ret til at navngive den. Men ofte spredes vira med så stor hastighed, at flere antivirusselskaber opdager virussen samtidig, hvilket typisk er årsagen til, at der opstår forskellige navne for samme virus.

Det er i årenes løb blevet til en række mere eller mindre kreative navne.

Nogle virusnavne er søde: Pretty Park, Birthday, Happy Monday, Smile, New Love, Teddy Bear. Andre virusnavne spiller på folks følelser og interesser, andre henviser til virusskribenten, atter andre henviser til aktuelle begivenheder, kendte personer, mærkedage og højtider, mens en stor gruppe ikke ser ud til at have nogen betydning overhovedet.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S