It-natten trækker fulde huse

I næste uge holder mange it-virksomheder åbent hus for landets gymnasie- og handelsskole-elever. Antallet af tilmeldinger sætter ny rekord.

It-natten kan igen i år melde om en ny deltagerrekord. Mere end 1200 elever fra gymnasier og handelsskoler har meldt sig til en af de snesevis af busture ud til landets it-virksomheder, som holder åbent hus onsdag den 6. februar.

I forhold til den første it-nat er antallet af tilmeldinger steget med 50 procent. I år deltager 104 virksomheder fordelt over hele landet. Her vil yngre medarbejdere fortælle om deres uddannelser og jobfunktioner.

»It er et utroligt bredt fag, der giver dig mulighed for at arbejde med alle mulige opgaver lige fra løsning af klimaproblemer til udvikling af computerspil. Også hvis du vil ud og frelse verden, er der masser af muligheder med it,« siger direktør Tom Togsverd, ITEK i DI.

Blandt it-nattens sponsorer er flere af branchens sværvægtere som Microsoft, IBM, Oracle og Dell, som skal forsøge at overbevise de unge om at vælge en fremtid i it-faget.

»Der er plads til mange profiler, til drenge og til piger. En uddannelse med et højt indhold af it giver garanti for et spændende job resten af livet,« siger adm. direktør Jakob Lyngsø, IT-Branchen.

Der er stadig åben for tilmeldinger til it-natten på www.it-natten.dk.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S