TDC vinder mobillicens i Letland

Det TDC-ejede selskab Bite købte i går en lettisk mobillicens for 71 millioner kroner. Kampen var hård, og forud for sejren gik en budkrig i ni runder.

Mobilselskabet Bite, der er fuldt ejet af TDC, vandt i går en budkrig om en lettisk mobillicens.
Modstanderen var et lettisk konsortium, og TDC-sejren blev først en realitet i niende budrunde, da modstanderen kapitulerede. Prisen endte på 71 millioner kroner.

Ifølge Børsen foregik budkrigen ved, at Bite-folkene blev placeret i ét rum, og det lettiske konsortium og deres amerikanske ventureselskab i et andet. Derefter afleverede konkurrenterne løbende deres bud i lukkede kuverter, som blev båret ind i et tredje rum og studeret nøje af udbyderne.

Til sidst måtte letterne og deres amerikanske støtter give op, og derfor overdrages licensen nu til Bite i juni måned i år. Licensen omfatter både GSM- og 3G- telefoni, og der foreligger endnu ikke faste betingelser for, hvordan den skal administreres - for eksempel er det ikke klart, hvilke krav myndighederne vil stille til udruldningshastigheden.

»De endelige licensvilkår skal nu forhandles af regulatøren og os. Men det ser jeg som et udtryk for, at man er villig til at imødekomme de forretningsplaner, vi kommer med,« siger Bites administrerende direktør, Jesper Theill Eriksen.

Bite bliver den tredje operatør på det lettiske telemarked, hvor Tele2 og TeliaSonera i forvejen er repræsenteret. Disse to selskaber er i øvrigt også TDC's konkurrenter i Litauen.

»Årsagen til at vi gerne vil ind i Letland er, at det typisk er det første sted, vores erhvervskunder i Litauen går hen, når de ekspanderer. Vi ser de to lande som ét marked,« siger Bites administrerende direktør Jesper Theill Eriksen, i en pressemeddelelse.

Det er planen at styre alle de lettiske aktiviteter fra Bites littauiske hovedkontor for på den måde at holde omkostningerne nede.

Markedet i de to lande omfatter i alt seks millioner mennesker, men mobiludbredelsen er forholdsvis lav på kun 60 procent.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere