TDC vinder mobillicens i Letland

Det TDC-ejede selskab Bite købte i går en lettisk mobillicens for 71 millioner kroner. Kampen var hård, og forud for sejren gik en budkrig i ni runder.

Mobilselskabet Bite, der er fuldt ejet af TDC, vandt i går en budkrig om en lettisk mobillicens.
Modstanderen var et lettisk konsortium, og TDC-sejren blev først en realitet i niende budrunde, da modstanderen kapitulerede. Prisen endte på 71 millioner kroner.

Ifølge Børsen foregik budkrigen ved, at Bite-folkene blev placeret i ét rum, og det lettiske konsortium og deres amerikanske ventureselskab i et andet. Derefter afleverede konkurrenterne løbende deres bud i lukkede kuverter, som blev båret ind i et tredje rum og studeret nøje af udbyderne.

Til sidst måtte letterne og deres amerikanske støtter give op, og derfor overdrages licensen nu til Bite i juni måned i år. Licensen omfatter både GSM- og 3G- telefoni, og der foreligger endnu ikke faste betingelser for, hvordan den skal administreres - for eksempel er det ikke klart, hvilke krav myndighederne vil stille til udruldningshastigheden.

»De endelige licensvilkår skal nu forhandles af regulatøren og os. Men det ser jeg som et udtryk for, at man er villig til at imødekomme de forretningsplaner, vi kommer med,« siger Bites administrerende direktør, Jesper Theill Eriksen.

Bite bliver den tredje operatør på det lettiske telemarked, hvor Tele2 og TeliaSonera i forvejen er repræsenteret. Disse to selskaber er i øvrigt også TDC's konkurrenter i Litauen.

»Årsagen til at vi gerne vil ind i Letland er, at det typisk er det første sted, vores erhvervskunder i Litauen går hen, når de ekspanderer. Vi ser de to lande som ét marked,« siger Bites administrerende direktør Jesper Theill Eriksen, i en pressemeddelelse.

Det er planen at styre alle de lettiske aktiviteter fra Bites littauiske hovedkontor for på den måde at holde omkostningerne nede.

Markedet i de to lande omfatter i alt seks millioner mennesker, men mobiludbredelsen er forholdsvis lav på kun 60 procent.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo