Google og Facebook skynder sig med iransk oversættelse

Krisen i Iran har fået Google og Facebook til at fremskynde oversættelsen af deres websteder til persisk.

Internettet har fået en central rolle i de politiske protester i Iran, hvor de traditionelle massemedier er underlagt streng censur. Både Google og Facebook har nu reageret ved at tilføje understøttelse for det persiske sprog, farsi. Google har tilføjet farsi til sin officielle oversættelses-tjeneste Google Translate, hvor det nu er muligt at oversætte tekster fra engelsk til persisk og omvendt.

»Vi føler at det er specielt vigtigt at lancere persisk nu, i lyset af de aktuelle begivenheder i Iran. Ligesom YouTube og andre tjenester er Google Translate et værktøj, som persisk-talende kan bruge til at kommunikere direkte med verden - og omvendt - hvilket giver større adgang til information for alle,« skriver Googles Franz Och i denne blog.

Facebook er gået et skridt længere og har oversat hele sit site til persisk. Der er indtil videre kun tale om en betaversion, men oversættelsen er sket på rekordtid. Facebook fortæller i denne blog at flere hundrede brugere har bidraget til oversættelsen.

I den officielle YouTube-blog kan man se en række af de videoer som internet-brugere i Iran har uploadet i de seneste dage.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse