TDC skruer op for forventningerne efter flot regnskab

TDC opjusterer forventninger til hele 2003 på grund af et overraskende godt kvartalsregnskab, der ligger en tredjedel over det forventede.

Nedskæringerne i TDC ser ud til at have båret frugt. Telekoncernen præsenterede i dag sit kvartalsregnskab med et nettoresultat, der lå godt en tredjedel over det forventede. Ifølge dagbladet Børsen var nettoresultatet forventet sat til 433 millioner kroner - men det blev på hele 681 millioner kroner.

Overskuddet før afskrivninger blev på 3,8 milliarder kroner, mod forventet omkring 3,6 milliarder.

Tallene har fået TDC til at opjustere forventningerne til det samlede nettoregnskab for 2003 med hele 21 procent til 2,3 milliarder kroner.

Tager man engangsposter, i forbindelse med de mange afskedigelser tidligere i år, med i regnskabet, ser tallene dog ikke så imponerende ud. Fyringerne betyder en udgift i andet kvartal på 600 millioner kroner. Med disse engangsudgifter kommer resultatet for perioden ned på 192 millioner kroner, mod 865 millioner kroner i samme kvartal sidste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere