Dansk nethandel blomstrer igen

Stor vækst i onlinebutikker, der vil e-mærkes.

Onlinehandelen ser ud til at være kommet igennem krisen. Det mener e-handelsfondens direktør Lars Schmidt Larsen, efter at fonden i årets første fire måneder har oplevet en markant stigning på 25 procent i antallet af onlinebutikker, der søger om at få fondens kvalitetsstempel, e-mærket.

I samme periode er antallet af butikker, der falder fra, reduceret med 27 procent. Det vidner ifølge direktør i e-handelsfonden, Lars Schmidt Larsen, om, at online-branchen er på vej til at lægge den økonomiske krise bag sig. Det betyder så igen, at onlinebutikkerne nu bevæger sig bort fra alene at konkurrere på pris, og i stedet satse på service og kundetryghed, mener han.

»I takt med at flere og flere netbutikker skyder op og den danske nethandel blomstrer, er det helt naturligt at flere virksomheder ønsker at positionere sig og konkurrere på andet end blot pris,« siger Lars Schmidt Larsen. Han peger på, at mens den traditionelle retailsektor har oplevet negativ vækst, er det modsatte tilfældet når det handler om nethandel.

»Vi glæder os over udsigten for 2010 der tegner til at blive et rigtig godt år, ikke bare for e-handelsfonden, men for dansk nethandel generelt,« siger e-handelsfondens direktør.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere