GPRS på PDA vokser vildt i Danmark

I følge analysefirmaet Canalys er det danske PDA-salg fordoblet på et år. 109.560 håndholdte computere blev solgt i Danmark i 2004. Markedsleder HP har især oplevet et eksploderende salg af GSM/GPRS-baserede håndholdte computere.

»Det vi specielt har haft succes med er de nye wireless-modeller. God gang i at få dem sparket ud sammen med abonnementer fra TDC. Der har tydeligvis været et opsparet behov efter den type enheder,« siger markedsdirektør Anders Herløv fra HP.

HP solgte 13.580 PDA'er med GSM/GPRS i 4. kvartal 2004. Dermed er Danmark det land i Europa, der i forhold til indbyggerantal, hvor den type PDA er størst. Til sammenligning er der kun solgt 1.040 i samme periode i Finland.

»Det har selvfølgelig også noget med godkendelser at gøre. Der har vi været tidligt ud i Danmark.,« siger Herløv.

Han fortæller, at det er det professionelle marked, der driver væksten på den håndholdte med wireless adgang. Her skønner han, at it-kanalen og telefonkanalen deler markedet ca. lige over med 50 procent af salget til hver.

»Især når der er tale om løsninger, hvor de håndholdte skal integreres med virksomhedens systemer, er det forhandlere der er inde over. Også de store konsulent huse er med, hvis der for eksempel er tale om store systemer som hjemmehjælpersystemer,« siger Herløv.

37.000 håndholdte computere blev solgt i 4. kvartal af 2004. Heraf havde 13.580 enheder indbygget mobiltelefon mod ca. 5600 enheder i 3. kvartal af 2004.

HP er markedsleder med en markedsandel på 54 procent. På de håndholdte med mobiltelefon havde HP i 4. kvartal en markedsandel på 46 procent. Tallene stammer fra analysefirmaet Canalys.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S