Danskerne køber julegaver på nettet

En ny undersøgelse viser at hver tredje danske internet-bruger regner med at købe julegaver på nettet.

Den nye undersøgelse fra Yahoo viser at hver tredje danske internet-bruger forventer at købe 1-2 julegaver på nettet. Men den viser også, at hver fjerde dansker regner med at reducere deres forbrug i forbindelse med indkøb af julegaver i år, mens kun 4 pct. forventer at øge julegaveindkøbet.

Det er betydelig mindre end i lande som Spanien eller England, hvor 24 pct. regner med at øge forbruget og mere end 10 pct. forventer at bruge over 7.500 kroner på julegaver.

Den primære motivation for at købe julegaver på nettet er muligheden for at spare tid, viser undersøgelsen. Men der er også ulemper. Næsten halvdelen mener, at det største problem er at man ikke kan se eller mærke produktet. Til gengæld er kun 14 pct. bekymret for sikkerheden.

De fire mest købte julegaver på nettet er musik, bøger, video/DVD og elektronik. Hver fjerde julegave bestilles og betales fra kontorets elektroniske arbejdsplads, fortæller undersøgelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere