Det britiske økonomitidsskrift Accountancy Age kårede onsdag den norske ERP-software Mamut Enterprise som "Small Business Software Package of the Year " for andet år i træk.
»Vi er meget tilfredse over at modtage denne udmærkelse for andet år i træk. Vores langsigtede investeringer i udviklingen af løsninger, som er specielt tilpasset lokale krav og behov er en af årsagerne til, at en norsk software-leverandør er kåret til at have den bedste løsning i et marked der er præget af stærk konkurrence blandt et utal aktører,« siger Mamuts administrerende direktør, Eilert Hanoa.
Den norske ERP-producent Mamut lå i skarp konkurrence med over 20 andre nominerede selskaber, men juryen vurderede, at Mamuts software udmærkede sig i forhold til konkurrenterne på samtlige områder i testen.
Juryen fremhæver designkvalitet, funktionalitet og brugervenlighed som særligt positive kendetegn ved Mamut Enterprise.
Foruden Mamut Enterprise har Mamut tidligere i år lanceret den gratis ERP-suite Mamut Iværksætter og midrange-produktet Mamut Office her i Danmark.