IBM åbner App Store til virksomheder

IBM er på vej med en ny alt-i-en-server, SmartCube, som mest af alt ligner en kombination af iPod og iTunes til virksomheder.

IBM er gået sammen med Intuit om at tilbyde en integreret server til virksomheder, SmartCube, som på mange måder efterligner Apple's model med iPod og iTunes. Det grundlæggende koncept er at integrere software og hardware (iPod) med en markedsplads (App Store). Her er der altså tale om en online-markedsplads for applikationer til virksomheder, Smart Market, hvor man indtil videre kan vælge mellem 48 forskellige applikationer fra 17 leverandører.

Men SmartCube handler om meget mere end blot denne App Store. Hele pakken, som kaldes SmartBusiness, omfatter foruden selve SmartCube serverboksen til 8.000 dollar også en central styreplatform, Smart Desk, og Quickbooks Enterprise fra Intuit.

Og salgsargumentet er tydeligt: fire skridt og du er i gang. Ingen manualer, installation, konfiguration. Det hele er sat op i forvejen og klar til at køre. Målgruppen er virksomheder med mellem 15 og 1.000 medarbejdere.

IBM har integreret både printserver, ip-telefoni, database, netværk, storage og backup-software i SmartCube, der beskrives som "software and services in a box". Nu er IBM ikke de eneste, som forsøger sig med denne form for integrerede løsninger. Men det unikke er den tætte integration med en App Store, hvor de uafhængige software-leverandører betaler IBM for at få deres programmer med.

Ifølge IBM har man valgt en licensmodel som "minder om Apple-modellen". Så er der ingen tvivl om, hvor IBM har hentet sin inspiration.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere