Dyremose: Kreativt minister-svar i reklamesag

Videnskabsminister Helge Sander mener ikke han har reklameret for Sonofon i omdiskuteret reklamesag. TDC-boss Henning Dyremose kalder ministerens svar "kreativt".

Sagen om videnskabsminister Helge Sanders medvirken i en pressemeddelelse fra IT- og Telestyrelsen, hvor der samtidig nævnes et specifikt produkt fra Sonofon, fortsætter.

Således har ministeren nu redegjort for sin medvirken i et svar til folketingsmedlem Per Clausen fra Enhedslisten.

»Jeg har (...) alene udtalt mig om, at der kan spares penge ved at vælge mobiltelefonen frem for fastnettelefonen,« skriver Helge Sander, og peger på at pressemeddelelsen er udsendt af IT- og Telestyrelsen, men ikke direkte af Videnskabsministeriet. Styrelsen hører dog under ministeriet.

Da sagen om den famøse pressemeddelelse kom frem, gav det blandt andet anledning til forundring hos Sonofons konkurrent TDC, hvor koncernchef Henning Dyremose sammenlignede det med at forbrugerministeren anbefalede Netto frem for Brugsen.

Og Henning Dyremose er ikke just imponeret over at Helge Sanders svar i sagen.

»Det er et kreativt svar ministeren har givet. Jeg tror nok de fleste har læst det (pressemeddelelsen, red.) som ét sammenhængende udsagn fra ministeren,« siger TDC-bossen til IT-Avisen ComON.

Henning Dyremose, der selv har en fortid som arbejds- og finansminister under Poul Schlüter, tilføjer at han i øvrigt allerede har sagt hvad han mener om sagen.

Det har onsdag eftermiddag ikke været muligt at få en kommentar fra videnskabsminister Helge Sander til sagen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere