Nye prisdyk på dansk bredbånd

Telia sætter mere fut i priskrigen på bredbånd. Det sker indirekte med en samlet tv-telefon-internet-pakke til nedsat pris.

De danske internetleverandører har efterhånden svært ved at presse prisen på bredbånd længere i bund, derfor skal der lidt mere kreative idéeer til for at lokke kunderne fra konkurrenterne.

I dag forsøger Telia at differentiere sig ved at lancere landsdækkende triple-play. Altså muligheden for at samle telefoni, tv og internet hos en udbyder.

Prisen for 10 Mbit bredbånd, Telia Telefoni og Telia TV (16 tv-kanaler + mulighed for videoleje) - er 338 kroner om måneden. I øjeblikket koster bredbåndsforbindelsen alene 299 kroner.

Selv om de umiddelbare konkurrenter hos for eksempel TDC og Cybercity ikke pt kan matche tilbuddet, så går der næppe længe, før der kommer modsvar fra de fronter.

Telia har dog triple-play-konkurrence fra fiberleverandørene i elselskaberne. Hos østjyske Profiber kan det således lade sig gøre at finde lignende pakker til cirka 400 kroner.

Hos Telia er der dog store forhåbninger til ugens tilbud, der gerne skulle have 100.000 kunder inden et år, siger marketingschefen til Jyllands-Posten.

»Om et år skal alle danskere skifte fra analogt til digitalt tv. Vi tror derfor, at mange danskere lige nu tager deres samlede underholdnings- og kommunikationsbehov i hjemmet op til overvejelse. Vores analyser viser, at forbrugerne er meget optagede af at få knivskarpe billeder og interaktive muligheder på deres fladskærm, hurtigt internet og billig telefoni og så skal det være enkelt at installere og anvende. Med TV, telefoni og internet via bredbånd kan vi imødekomme alle disse behov,« skriver Søren Krogh-Nielsen, der er ansvarlig for Salg & Marketing i Telias bredbåndsforretning, i en pressemeddelelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere