Xbox-kabler kan starte brand

Microsoft vil udskifte defekte strømkabler på 14,1 millioner Xbox-konsoller.

Den populære spilkonsol Xbox kan udgøre en brandfare i hjemmet. Det fortæller producenten Microsoft, som derfor har besluttet at udskifte strømkablerne på 14,1 millioner Xbox-konsoller på verdensplan.

Samtidig understreger firmaet, at man kun har kendskab til 30 sager med mindre personskader eller materiel skade forårsaget af komponentfejlen i hele verden.

I syv tilfælde har personer fået en mindre forbrænding på hånden, mens der i de resterende 23 sager er indberettet røgskader eller mindre skader på tæpper.

Ifølge Microsoft findes fejlen kun i en ud af 10.000 konsoller, men alligevel har man valgt at udskifte alle strømkabler.

»Der er tale om en forebyggende foranstaltning, som vi har valgt at træffe, selv om disse episoder er yderst sjældent forekommende. Vi beklager ulejligheden, men mener, at det mest ansvarlige er at tilbyde forbrugerne en gratis udskiftning af strømkablet,« kommenterer Robbie Bach, der er ansvarlig for Microsofts Home & Entertainment Division, i en pressemeddelelse.

I Europa skal strømkablet udskiftes på alle konsoller der er produceret før den 13. januar 2004. I resten af verden skal kablerne kun skiftes på konsoller fremstillet inden den 23. oktober 2003.

Det nye strømkabel kan bestilles på www.xbox.com og ankommer efter to til fire uger, fortæller Microsoft. Det anbefales at slukke konsollen når den ikke er i brug indtil kablet er skiftet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect