TDC skaber utryghed med 9,9 millioner nye aktier

TDC vil udstede 9,9 millioner aktier i forbindelse med et nyt aktieoptionsprogram. ATP er bange for, at det skal bruges til at presse mindretalsaktionærerne ud.

Danmarks telegigant nummer ét, TDC, forsøger nu at berolige ATP og andre mindretalsaktionærer.

Mindretalsaktionærerne er nemlig bange for, at TDCs nye milliardstore aktieoptionsprogram er en smart måde at tvangsindløse dem på. Det skriver Børsen.

»200 medarbejdere i et velrenommeret selskab som TDC vil ikke gå ind i et komplot. Der er ikke nogen som helst anledning til at tro, at de vil medvirke til det,« siger Henning Dyremose til avisen.

Teleselskabet foreslog fredag, at TDC skulle have mulighed for at udstede 9,9 millioner aktier. Aktieoptionsprogrammet skal køre i fem år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS