Internet hårdt ramt af strømafbrydelse

En ny rapport afslører at strømafbrydelsen i USA og Canada den 14. august havde en betydelig større effekt på internettet end hidtil troet.

Den store nordamerikanske strømafbrydelse i august fik internettet til at gå i knæ. Det fortæller en ny rapport, som er udgivet af analysefirmaet Renesys. Mens de store globale netforbindelser ikke blev berørt af strømafbrydelsen, måtte tusindvis af virksomheder og millioner af individuelle internet-brugere undvære netforbindelsen i timer eller dage.

Mindst 9.700 computer-netværk hos 3.500 virksomheder blev direkte sendt til tælling under strømafbrydelsen. Mere end 2.000 netværk var nede i to timer eller længere, og 1.400 netværk gik i sort i mindst 12 timer. Hos nogle virksomheder varede udfaldet i mere end 48 timer.

Renesys fremhæver at følgevirkningerne af strømafbruddet var begrænset til et forholdsvis lille geografisk område. Firmaet har ikke fundet beviser for, at problemerne skulle have spredt sig til resten af det globale internet.

Det bekræftes af London Internet Exchange (LINX), som er det største internet-knudepunkt i Europa. En LINX-talsmand fortæller at man registrerede et lille fald i trafikken i midten af august, men faldet var helt ubetydeligt.

»Vi videreleder en stor mængde trafik fra internet-udbydere i USA, og hvis de havde været berørt, havde vi været i stand til at se det. Men vi så ingen problemer i august - trafikken flød normalt,« siger talsmanden.

Desuden har alle de største udbydere investeret i nødgeneratorer, som kan holde systemerne kørende under en strømafbrydelse.

»Backup-generatorerne hos Telehouse på Broadway i New York kan levere nok strøm til at forsyne en mindre by,« forklarer talsmanden.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S