Internet-troll skal 18 uger i fængsel

I en principiel sag er en britisk mand nu idømt fængselsstraf for at sprede hadebeskeder.

Artikel top billede

En 36-årig mand fra Manchester i Storbritannien skal nu i fængsel i 18 uger for at have spredt ”ondsindede meddelelser” på nettet. Den arbejdsløse Colm Coss havde selv pralet overfor naboerne med at være en internet-troll – altså en slags vandal på nettet, der skriver indlæg for at provokere og hidse folk op. Det skriver Manchester EveningNews.

Trolling er et meget udbredt fænomen i nettets debatfora – men dommeren mente altså, at den britiske mand er gået over stregen.

Coss efterlod typisk obskøne beskeder på Facebook-profiler for afdøde personer som Jade Goody, der var med i den britiske udgave af Big Brother og døde af kræft i 2009, og drengen Paul Massey, der blev bidt ihjel af en hund.

Sagens dommer Pauline Salisbury konstaterede at Coss ikke har fortrudt sine gerninger og kun har moret sig over at få sine handlinger læst op i retten.

Derfor har hun nu sendt ham 18 uger i fængsel. Forsvaret havde uden held forsøgt at bruge mandens mentale problemer til at få nedsat straffen.

Coss er dømt under den britiske Communications Act 2003, der gør det strafbart at sende elektroniske beskeder med nedsættende indhold.

Læses lige nu

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet